| Rebeca_1175 a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a si la dirigentie ne tot intreaba ce meserie vrem sa urmam.
Cateva ideei de joburi si ce facultati ar trebui sa urmezi?big grin
Multumesc happy

Răspuns Câştigător
| denistttt a răspuns:

Achizitii/aprovizionare

Agricultura, pescuit si silvicultura

Arhitectura

Asigurari

Aupair/Babysitter

Banci

Cercetare

Chimie/Biochimie

Comert

Constructii/Amenajari

Educatie/Training

Elevi/Studenti

Entertainment
Farmacii
Finante/Contabilitate

Grafica/Design

Imobiliare

Industria alimentara

Industria auto (

Industrie usoara

Inginerie
Instalari, reparatii si intretinere

Internet/New Media

Intretinere/Infrumusetare

IT Hardware

Juridic

Management/Consultanta

Media/Cultura/Publicatii
Metalurgie/Industrie miniera

MLM/Colaborari

Naval

Petrochimie/Petrol si Gaze
Productie si confectionare

Protectia mediului

Protectia muncii
Protectie si Paza

Publicitate/PR

Restaurante

Resurse umane / Psihologie

Sanatate / Asistenta sociala

Secretariat/Administrativ

Serviciu clienti

Software/Tehnologii

Sport
Telecomunicatii

Traduceri/Copywriting

Transport/Logistica

Turism/Hoteluri

Vanzari

Sunt multe ce dumnezeu tu nu sti nimic?
funda? big grin

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arhitectura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stomatolog vreau :X

| DeEeA_2049 a răspuns:

Salutari happy
E decizia ta ce vrei sa faci in continuare.
Eu sunt tot clasa a8a si nu stiu ma gandeam...nici eu nu stiu exact laughing... oscilez intre a ma face paparazii pentru revista Ciao sau Spy laughing si intre a ma angaja la o revista gen Cosmopolitanwinking sau de ce nu, designer vestimentar?

| Trixx a răspuns:

Poti intra pe profil uman la stiinte sociale sau filologie asta inseamna ca faci mai mult romana, istorie si limbi straine iar mate, fizica, chimie cam deloc sau pe profil real pe mate-info, stiinte ale naturii, etc si faci mate, fizica, chimie la greu. Acuma depinde doar ceea ce iti place mai mult. Daca vrei sa faci ceva care te duce direct catre o meserie esti profilul de servicii unde ai foarte multe posibilitati: turism si alimentatie, ingirjirea si nu mai stiu cum a corpului omenesclaughing, etc. Uite. eu sunt in clasa a 8-a si nu imi place deloc matematica. La servicii se fac de toate iar la real nu am ce cauta. Sunt la liceul de arta din Piatra Neamt si vreau sa dau la stiinte sociale.As fii dat la filologie dar se face gramatica limbii romane pana in clasa a 12-a si nu imi place plus ca se da teza la engleza si franceza si se mai face si germana. deci am ales stiinte sociale. este chiar usor iar in caz ca nu intru ma duc la pedagogie.de acolo sigur iesi ceva.De la stiinte sociale poti da la drept pentru avocat sau chestii de astea... a am uitat sa iti spun ca se face logica, psihologie si chestii de astea dar daca cauti pe net e imposibil sa nu gasesti exact ce se face. deci cum spuneam se poate face facultatea de drept, jurnalistica, criminalistica, etc. eu am cautat pe net si chiar mi se pare super fain acest profil. Acuma depinde si de medii si orasul in care studiezi.Trebuie sa iti alegi profilul si liceul dupa media ta.Sunt pe niste simulari pentru ati calcula media care iti va iesi de admitere la liceu. Probabil stii ca se pun in calcul si tezele din cl 5, 6, 7 si 8. Nu prea stiu ce sa mai spun pentru ca deja am scris mult. Asa mai este si liceul de arta unde poti sa iti alegi profil de muzica sau arta. Eu sunt la arta si e un liceu foarte usor si frumos. La arta ai foarte multe variante: sculptura, desen, pictura, arta religioasa, disain vestimentar sau de interior, arhitectura, etc. Cum spuneam sunt foarte multe. Cum si eu sunt in clasa a 8-a m-am interesat foarte mult. Daca mai ai intrebari da-mi un mesaj si am sa iti rasound. Oricum ideea este sa termini liceul unde o poti lua mai moale cu invatatul pentru ca nu prea conteaza. Totul este facultatea in rest la pedagogic poti sa iesi direct cu diploma sa te angajezi si atat.