| paulik12 a întrebat:

Sunt in clasa a VIII-a si doresc sa ma inscriu la un liceu.
As opta intre matematica-informatica si flilogie.As vrea sa stiu care profil e mai avantajos pentru viitor. Dau Funda big grin

Răspuns Câştigător
| Heng a răspuns:

Noi nu iti putem spune ce este mai avantajos pentru tine. Asta tu trebuie sa stii. In schimb, iti putem spune cu ce se mananca fiecare profil.
La mate-info e greu, dar satisfactia va fi pe masura. Dupa ce termini liceul, poti sa mergi oriunde vrei tu. Materiile de baza sunt mate, info, fizica, dar si limbile straine.
La filologie, mergi NUMAI daca esti sigur ca in viata nu vrei sa faci ceva legat de partea reala. Materiile de baza sunt romana, engleza si franceza pe care poti sa le inveti la fel de bine si de la mate-info. O sa ai de memorat foarte multe, ceea ce din punctul meu de vedere este inutil. Memorezi, iei nota si uiti.
In schimb, la mate-info iti dezvolti foarte mult gandirea. Odata ce ai descoperit cum se rezolva o anumita problema, nu o mai uiti.
Intrucat e bine sa ai cunostinte din toate domeniile, te sfatuiesc sa alegi mate-info daca vrei sa devii ceva in viata.
Succes!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amdoua sunt bune dar depinde doar de tine daca iti place informatica si sti ceva matematica (Crede-ma o sa fie greu la matematica) si crezi ca faci fata e preferabil sa alegi mate-info. Acum depinde doar de tine.

| OaiaNinjalău a răspuns:

Matematica-informatica este putin cam greu; acum depinde cat de bine te pricepi. Poti deveni un profesor de mate, un informatician, specialist IT (se plateste bine)
La flilogie ai multe limbi straine si trebuie sa stii sa le vorbesti. Daca urmezi acest profil poti fi un traslator la firme etc. (se plateste super bine)
O zi frumoasa! :3

| Aannoonniimmuull a răspuns:

Asta depinde de tine, de ce înclinații ai. Să zicem că ar fi mai avantajoasă matematica și informatica, dar dacă nu te pricepi...pentru că la mate-info e foarte greu. Eu aș zice să alegi ce-ți placi ție și la ce te pricepi mai bine.

| paulik12 explică:

Mentionez ca ma pricep foarte bine la ambele materii(matematica si romana) happy