| alos64 a întrebat:

Sunt in clasa a - XI - a si as dori sa stiu cum as putea sa ajung sa invat intr-o universitate din strainatate.Stiu ca Anglia este un vis prea maret si nici nu cred ca as putea atinge o medie care m-ar trimite acolo dar am inteles ca tari precum Danemarca, Suedia sau Olanda iti ofera pe gratis studiile. As vrea sa vorbesc cu cineva care a facut o univeristate afara sau cineva care se pricepe la ce de doresc eu, deoarece sa pot sa imi formez o parere cum se poate ajunge la aceste universitati de afara.Va multumesc anticipat!

1 răspuns:
| TεaсhMεHoωToDomε a răspuns:

Exista teste de ex. cel pentru Cambridge
pentru care trebuie sa platesti o anumita suma de bani
testul trebuie sa fie de limba de ex. daca vrei la facultate in Germania, germana.In Anglia engleza, la Oxford Fracenceza
testele se dau intr-un anumit oras din tara care este anuntat
aceste teste se pot da intre clasele 8-12
daca le treci esti admis la facultatea la care doresti sa mergi
daca vrei pe alte domenii trebuie sa te pricepi la acele domenii si sa dai teste de aptitudini dar cred ca ai nevoie si de limba oficiala big grin