| Randomone a întrebat:

Sunt tari precum Norvegia,Danemarca,Irlanda,Suedia,Finlanda sau Islanda alegeri bune pentru universitate? Argumente pro si contra, va rog.Care sunt avantajele si care sunt dezavantajele si ce sanse am sa fiu acceptata la o universitate din respectivele tari daca vin din Romania? Dau funda celor mai de calitate si numeroase informatii, multumesc!

13 răspunsuri:
| Laura927 a răspuns:

In primul rând Norvegia nu se compara cu țările învecinate,fa diferența,ai impresia ca dacă aceste tari se afla aici in nord sunt la fel, ce este o conceptie total diferită.
Irlanda, Suedia, Finlanda, Islanda și Danemarca sunt tari sărace in primul rând plus ca nu au niciodată suficiente fonduri pentru nimic.
In schimb Norvegia /OSLO este al 5-le-a cel mai scump oraș din lume.
Ca tu sa vii sa studiezi aici ai nevoie de ft mulți bani si suport material din partea familiei.
Si cand m-a refer la mulți bani m-a refer ca o chirie la un apartament ft mic costa 1000€ plus doua luni de fianta, mâncarea care este extraordinar de scumpă aici plus transportul si nu uita ca aici sunt -25 si ai nevoie de haine ft bune, plus taxa care o plătești in universitate.
Un om de rând mai ales din România sa vina sa studieze sau sa își înceapă o viața la momentul actual aici este imposibil.
Aici nu te angajează nimeni, fără sa ai nivelul 5 in examen pentru Cunoașterea limbii.
Eu locuiesc aici pentru ca sunt logodită cu un băiat norvegian si pentru el este mult mai ușor sa întrețina casa fiind norvegian are alte avantaje.
Salariul minim de 8 ore pe zi este 3000€ pe luna.
Așa ca dacă vrei sa încerci sa ajungi pe aici risti sa te " impotmolesti" intr-o situație ft dificila.
Astea sunt argumentele contra dacă tu gasesti argumente pro bafta.
De ce crezi ca in Iași sunt atat de mulți universitari din Israel?
Pt ca este ft ieftin in România sa studiezi si diploma iti este recunoscuta oriunde in lume.
Este singura tara ieftină unde iti poti permite sa studiezi apoi poti pleca afara si sa lucrezi in domeniul pe care l-ai studiat.
Bafta!

| Jokerashul a răspuns (pentru Laura927):

3000 de euro? Totusi 3000 de euro? Interesanta descriere a tarii.SI eu care ma plang ca in Anglia ii greu desi am tot ce imi trebuie sub 1000 de euro, multumesc lui Dumnezeu.La ce te referi cand spui ca Suedia sau Finlanda sunt sarace?

| Laura927 a răspuns (pentru Jokerashul):

Da salariul pe care i-l au aici persoanele pentru 8 ore pe zi este de 40000 coroane.
Nu ii folosești pe toți hahaha stai linistita dar este îndeajuns sa nu intalnesti vreun norvegian la cersit prin alte tari.
Eu am avut ft mare noroc in aceasta tara din pricina partenerului pe care i-l am, credeam ca este ușor acolo ca si in Spania cand m-am mutat cu părinții la vârsta de 10 ani, este simplu sa iti gasesti o munca ft buna si apartamentele sunt ft ieftine MAX 500 e pe luna dar depinde de oraș poti găsi si apartamente de 150 pe luna.
M-am mutat acum vreo 4 luni si sunt socata de superpreturile astea.
Suedia este la o ora distanță cu mașina de OSLO unde locuiesc eu si toate lumea merge si face cumpăraturi acolo din cauza ca nu exista taxe atât de mari, in Norvegia plătești taxa 25% din orice.
Suedia nici măcar nu au lumini noaptea pe străzile principale din afara orașului,plus ca acolo e doar pădure laughing.
Finlanda,am o prietena care este de acolo,povestește ca acolo e un colaps total toată lumea fura de la toată lumea,iti este frica sa plătești cu cardul sad.
In comparație cu România majoritatea țărilor nordice sunt cu mult mai evoluate financiar,dar dacă deja locuiești aici, o sa iti fie ușor sa pleci in alte tari pentru ca o sa ți se para totul ieftin.
Dacă te intrebi de ce nu este toată lumea aici, este ca in este aproape imposibil sa iti gasesti o slujba decenta fără cunoasterea limbii ft bine, plus ca apartamentele se închiriază ft ft greu, cu banii in mana si nu vor sa iti dea apartamentul plus ca iti cere contract de munca.
In România cu 3000 de e ai trai regește!
Nu știu cu e in Anglia ca nu am întâlnit prieteni de acolo ca sa ii pot întreba chestii mai intime precum castigul lunar sau cât plătesc ei la curent.
Aici cel puțin pana si bunica partenerului meu știe sa vb engleză așa de bine sunt educati.
Iti doresc succes si din punctul meu de vedere este ca ar trebui sa studiezi in România, chiar dacă este văzută așa prost tara noastră din punct de vedere universitatile sunt ft ft bine " văzute ".

| BreakingBad2013 a răspuns (pentru Laura927):

„Norvegia plătești taxa 25% din orice". Cuvantul T.V.A.iti spune ceva?

| Laura927 a răspuns (pentru BreakingBad2013):

E același lucru, dacă inteligenta de care dispui nu te-a lăsat ca sa înțelegi răspunsul pe care l-am dat, îmi pare rău.

| Jokerashul a răspuns (pentru Laura927):

Foarte interesant.Imi place cum descri.Ador chestile astea ce tine de aspectul social si financiar, real din lume(Geografie e o mica pasiune).Eu am ales sa studiez aici ca imi place Anglia de mic copil ca tara si am vrut sa realizez ceva diferit...Pentru mine sa fac facultatea aici era un vis.Mi l-am indeplinit, acum sper sa si finalizez cu bine universitatea.Stiu ca acolo se vorbeste engleza bine am inteles ca si in Olanda si in Danemarca ii la fel.Nu pot spune cat se castiga in Anglia ca eu doar studiez momentan, pot spune ca pentru un student, cazarea, hrana, facitiliati sociale si sportive sunt sub 1000 de euro ceea ce este bine.Nu m-as intoarce in Romania, si nu pentru ca o urasca sau ca sistemul mi se pare dezastruos dar chiar iubesc Marea Britanie si nu as mai pleca de aici.Traiesc un vis si sper sa nu se intample nimic rau sa nu termin facultatea.Si nu este adevarat ca englezii ne urasc sau ceva. Unii nici n-au auzit de noi si asa banuiesc ca este si in Nord...

| Laura927 a răspuns (pentru Jokerashul):

Ft bine ca studiezi acolo si ca nu este ft scump.
Pentru norvegieni sunt unele universități care nu plătesc nimic, dar iti dai seama imigranții au de plătit sad.
Ce este bine aici este ca o persoana imigranta ca si mine cu un contract de munca are studiile referitoare la învățatul limbii gratis + spitalul.
Iti doresc succes in continuare cu studiile.
O zi buna

| BreakingBad2013 a răspuns:

Norvegia,Danemarca,Irlanda,Suedia,Finlanda si Islanda sunt toate in top 15 tari din lume la nivelul de trai ridicat, nicidecum nu sunt sarace, nici macar una dintre ele, dupa cum arata aici:
http://www.businessinsider.com/......dex-2013-5
Finlanda, dupa parerea mea are unul dintre cele mai bune sisteme de educatie din lume, chiar daca este mai „neortodox", uite aici de ce:
http://www.businessinsider.com/......ld-2012-11

| Laura927 a răspuns (pentru BreakingBad2013):

Uite ce e paginile tale sunt doar statistici pe care m-a interesează ft puțin,pentru ca eu locuiesc in aceasta tara( Norvegia ) si știu exact cum este situația in momentul respectiv, nu locuiesc intr-o adunatura de romani care nu știu încotro mâine dimineața, aici sunt oameni bine orientați referitor la nivelul de viața ridicat.
Si pentru informatia ta vizitează orașul Iași unde sunt atât de mulți studenți străini, tu din ce cauza crezi?
Oricum este doar părerea ta.
Eu trăiesc realitatea care este aici, dacă nu m-a crezi vino si te convinge singur/a.
Nu citesc pagini despre o informatoare/r care nu au prășit niciodată pe acest tărâm ca sa își poată spună părerea corect.
Oricum este dreptul de exprimare pe care toți i-l dețin si fiecare sa creadă ce vrea.
O zi buna.

| Laura927 a răspuns (pentru BreakingBad2013):

Status raspuns: Aprobat Editeaza
Uite ce e paginile tale sunt doar statistici pe care m-a interesează ft puțin, pentru ca eu locuiesc in aceasta tara( Norvegia ) si știu exact cum este situația in momentul respectiv, nu locuiesc intr-o adunatura de romani care nu știu încotro mâine dimineața, aici sunt oameni bine orientați referitor la nivelul de viața ridicat.
Si pentru informatia ta vizitează orașul Iași unde sunt atât de mulți studenți străini, tu din ce cauza crezi?
Oricum este doar părerea ta.
Eu trăiesc realitatea care este aici, dacă nu m-a crezi vino si te convinge singur/a.
Nu citesc pagini despre o informatoare/r care nu au prășit niciodată pe acest tărâm ca sa își poată spună părerea corect.
Oricum este dreptul de exprimare pe care toți i-l dețin si fiecare sa creadă ce vrea.
O zi buna.

| BreakingBad2013 a răspuns (pentru Laura927):

Paginile pe care le-am dat eu ca referinta sunt de pe un site specializat si premiat ca unul dintre cele mai bune blog-uri de bussiness din lume, n-am citat de pe un blog al vreunui anonim. Oricum bati campii de la primul raspuns cand ai spus ca Suedia, Danemarca sau Finlanda sunt tari sarace. Acolo standardul de viata e mai ridicat ca in Germania sau UK asa ca ar fi fost bine sa te informezi inainte sa postezi ceva. Nu contest faptul ca orasele mari din tarile nordice sunt „scumpe" sau ca trebuie sa le inveti limba ca sa lucrezi acolo. Omul vrea sa studieze acolo, limba o invata pe parcurs si poate are suficienti bani sa-si permita sa studieze acolo. Ai spus ca majoritatea face cumparaturile in Suedia ca e mai ieftin, dar „taxa de 25% din orice", cum i-ai spus tu e valabila si in Suedia si in Danemarca. Finlanda are TVA de 23% iar Norvegia tot de 25%.
Finlanda este o tara bine industrializata, bine pusa la punct din punct de vedere economic si singura tara nordica care s-a alaturat zonei euro. 37% dintre locuitorii sai au studii superioare si in general, criminalitatea este foarte redusa in aceasta tara, deci sa spui ca acolo este un colaps total si ti-e frica sa platesti cu cardul e o aberatie mai mare ca tine. Imi insultai inteligenta ca vorbesc de pe site-uri, nu in cunostiinta de cauza dar tu?
Case closed!

| Laura927 a răspuns (pentru BreakingBad2013):

Uite știi ce, eu cred ca petreci prea mult pe site-URI in loc sa mai ieși puțin din casa da?
Mai vizitează si tu "lumea".
Dacă nu ai destula demnitate sa accepti sau sa crezi răspunsul pe care l-am dat eu, vreau sa te anunț ca este doar problema ta, pentru care mie puțin îmi pasa.
Eu am dat un răspuns din proprie experiența pentru ca m-a aflu aici si normal ca mi-am căutat un job si l-am si găsit bineînțeles cu condiția ca pana in februaie sa am nivelul 5 la vorbit.
Nu stau sa fac politica cu tine.
Persoanele care citesc aceste comentarii este normal ca sa aibă credibilitate pentru o persoana care este deja aici adică eu, decât o persoana care sta in fata calculatorului si citește site-URI.
Plus ca ce citești tu acolo nu este valabil pentru o persoana imigranta.
Dacă plătești cu NOK ( moneda internațională norvegiana) in Suedia taxa este de doar 10% T.V.A pentru persoanele care nu m-a înțeleg.
Bine cam atât aceasta discuție a mers prea departe cu o persoana fără cunoștință.
Poti scrie ce vrei eu nu o sa iti mai răspund pentru ca nu vrei sa știi adevarul iti acoperi ochii si urechile si nu vrei sa asculti nimic altceva decât un site.
O zi buna.

| BreakingBad2013 a răspuns (pentru Laura927):

De acord cu inchiderea subiectului, accept ca esti superioara fata de mine pentru ca tu esti acolo si eu n-am iesit in „lume" dar accepta si tu ca ai gresit grav cand ai spus de Finlanda, Danemarca si Suedia ca sunt tari sarace si ca Finlanda nu e in colaps si ti-e frica sa platesti cu cardul. Sau sunt tari sarace doar pentru imigranti si doar lor le e frica sa plateasca cu cardul... Cat despre persoanele care te cred pe tine pentru ca esti acolo in ciuda celor de mai sus e problema lor, sa te creada sau nu, dar daca o fac si ajung in Finlanda sa aiba la ei cash, sa nu isi faca card. Cat despre limba si traiul scump ti-am spus ca stiu ca e nevoie sa o cunosti daca vrei un job acolo, nu trebuia sa-mi repeti. Bafta acolo si nu uita de unde ai plecat!