| happiness94 a întrebat:

Sunt inca in dilema cu alegerea unei facultati. Principalele optiuni sunt psihologie si jurnalism. As dori cateva informatii de la cei care urmeaza cursurile acestor facultati sau care doresc sa le urmeze si stiu mai multe detalii. Multumesc!

10 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

La jurnalism are sens sa mergi daca nu prea ai chef sa dai pe la ore si sa te stresezi prea mult in sesiune (ai cei drept 7-8 examene pe sesiune dar sunt lejere toate). Din punctul meu de vedere ca persoana care activeaza de ani buni in domeniu insa, merita sa faci jurnalismul doar daca esti din start BUN in domeniul literar si /sau jurnalistic intrucat fizic nu vei invata multe lucruri noi ci mai degraba iti vei slefui talentul ori daca nu il ai nu are niciun rost. Psihologia pe de alta parte e mai grea, facultatea mult mai stricta (eu d ex. la jurnalism merg doar strict in sesiune cu toate ca sunt la zi ori asta la psihologie nu se poate pentru ca fara o prezenta de 50-70% nu intri in examene) si sesiunea mult mai dificila dar beneficiile exista si ele sunt mari daca esti talentata si perseverenta. Domeniile sunt insa foarte diferite unul de celalalt deci alege cu grija.

| happiness94 explică (pentru TheAce):

In clasa a 5-a mi s-a spus prima data ca sunt buna in domeniul literar si de atunci o perioada destul de lunga am incercat sa ma perfectionez insa, intre timp am renuntat timp de 3 ani in favoarea pregatirii pentru medicina. M-am razgandit si am revenit la vechea pasiune, scrisul, dar pentru ca nu am mai exersat de ceva timp mi-am pierdut putin din indemanare. Sper sa imi revin, am timp un an sa ma perfectionez. Recunosc ca jurnalismul imi place mult mai mult decat psihologia, si mi-as dori sa activez in acest domeniu. Intotdeauna am fost competitiva si m-am straduit sa fiu printre cei mai buni, sau chiar cea mai buna. Psihologia in schimb mi s-a parut interesanta ca si materie in clasa a 10-a si m-am gandit ca ar fi o optiune buna. Inca nu stiu exact ce sa aleg, dar tind mai mult spre jurnalism. Multumesc! Mi-ai fost de ajutor.

| TheAce a răspuns (pentru happiness94):

Nu prea are sens ce zici tu. Daca ai veleitati literare du-te inspre litere sau ceva de genul... Jurnalismul o sa te strice. Acolo totul inseamna norme de rigidizare absoluta. N-are nicio legatura cu beletristica (exceptand editorialele desigur). Aveam la un moment dat impresia ca ma strica rau de tot (eu fiind scriitor ca formare) drept pentru care am si decis sa merg doar in sesiunilaughing). O sa-ti fie usor in examene daca stii sa scrii, 10 pe linie se obtine relativ lejer dar practic nu vad cum ar putea sa te multumeasca creativ. Desigur aici ca depinde si stilul literar pe care il abordezi dar orice inclinare catre calofilie te indeparteaza practic de jurnalism. Daca vrei sa ajungi editorialista atunci da. poate ca ar putea sa te ajute si iti sugerez sa o citesti pe Maria Andries. Oricum, eu ca scriitor tind sa fiu impotriva si sa sustin ca jurnalismul ucide simtul beletristic (desi urmez si eu, paradoxal sau nu facultatea asta si nah, pe mine nu m-a stricat pentru ca am anticipat la timp). Gandeste-te bine, talentul literar e un lucru rar si trebuie conservat mai ales ca in general merita. Ai publict pana acum?

| happiness94 explică (pentru TheAce):

Nu am indraznit sa public pana acum. Imi este putin teama de reactia cititorilor. Putini sunt cei care au citit creatiile mele (parintii, cativa prieteni apropiati si o fosta profesoara de romana).
Cat despre jurnalism, editorialul ma intereseaza in mod special. Celelalte specializari nu consider ca sunt potrivite pentru mine; cel putin nu acum. Voi citi ce mi-ai propus.
Acum, totul depinde si de cat de mult reusesc sa imi imbunatatesc stilul si de cum reusesc sa imi controlez ideile astfel incat sa nu se creeze un mic haos, si astfel sa ajung la un rezultat bun. Incerc sa ma documentez tot mai mult in privinta aceasta si sa citesc imi largesc inca putin orizonturile imaginatiei.

| NastyVeronia a răspuns:

Hei! Eu sunt la Psihologie, la UB. Tot ce pot sa iti spun e ca faci o groaza de chestii faine, inclusiv poligraf, practica la spital, etc. Partea mai putin draguta, dar necesara, e ca o sa dai de fooooarte multe formule, ceva mate si destul de invatathappy Pana acum, sunt multumita de ce se face in facultatehappy Dar vino daca vrei cu adevarat asta, ci nu sa-ti rezolvi problemele/sa te repari, cum fac multi altii, pentru ca s-ar putea sa nu gasesti astahappy

| happiness94 explică (pentru NastyVeronia):

Se face si mate? de asta nu stiam happy nu vreau sa urmez psihologia pentru a-mi rezolva problemele personale, vreau sa o urmez pentru ca mi s-a parut foarte interesanta ca si meserie, si imi place foarte mult sa interactionez cu oamenii, eventual sa ii si ajut pe cat de mult posibil. happy multumesc de sfat happy

| Alina_Cristea_1992 a răspuns:

Buna! Eu sunt la Jurnalism la Hyperion! Pot sa iti spun ca e foarte buna facultatea, cel putin in primul semestru nu m-am plictisit deloc! Ai multe de invatat si in afara de 1 profesor 2, restul sunt f f f f de treaba! :*

| happiness94 explică (pentru Alina_Cristea_1992):

Si admiterea este dificila? Din cate am auzit este destul de usoara.:*

| NastyVeronia a răspuns (pentru happiness94):

E usoara daca inveti cum trebuielaughing se da materia de clasa a 10a cu ceva in plus. happy nu se face mate, se face statistica... cateva formule, nu e greu, o sa te prinzi repedeoh go on

| happiness94 explică (pentru NastyVeronia):

E perfect! Nu de alta dar nu imi place deloc matematica laughing multumesc mult. mi-a fost de ajutor happy:*