| TheBlackPanther a întrebat:

Salut, sunt clasa a12-a și am câteva nelămuriri in legătură cu facultatea pe care as vrea sa o urmez. Am in minte doua opțiuni, facultatea de geografie din cadrul Universității din București, precum si Facultatea de Psihologie.
Știu ca la psihologie admiterea se face pe baza de examen, dar nu găsesc niciun fel de model sau informații despre el.
Daca cineva cunoaște mai multe, atat despre examenul de la psihologie cat si păreri in general despre ambele facultati, sunt bine venite!

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce ai vrea?
De ce îți vine în minte una?
De ce îți vine în minte alta?

| TheBlackPanther explică (pentru sadrian46):

Geografia a fost alegerea mea inițială fiind atrasa de turism si călătorit si tot ce tine de asta, dar nu știu cât noroc voi avea dupa facultate.
la fel si cu psihologia, mă gândeam sa merg pe psihologie clinica sau cea aplicata in domeniul securității naționale, dar nu știu in ce consta examenul de admitere la facultate.
Oricum voi incerca la ambele cel mai probabil dar mai intai as vrea niste păreri despre cum se desfășoară modul de predare in aceste facultăți, ce fel sunt profesorii, ce se studiaza mai exact si daca merită sau nu; opinii sincere.

| sadrian46 a răspuns (pentru TheBlackPanther):

Geografia a fost alegerea mea inițială fiind atrasa de turism si călătorit si tot ce tine de asta, dar nu știu cât noroc voi avea dupa facultate.
Norocul ți-l faci tu. Te angajezi în turism și cauți asta, să fii ghid.
psihologie clinica- aici vrei să ajuți oamenii, nu doar să te distrezi plimbându-te. Aici ai șansă mai mare să dai tot ce ai mai bun idn tine și să ai bani și satisfacție.
Aici ai șansa să devii luptător, să ajuți direct și indirect pe toți care locuiesc în țara asta.
Ca să ajungi aici, faci psihologia, intri pe situl SRI și aplici.
Așa că din astea trei eu îți recomand acest drum.
Modul de predare la aceste facultăți îl afli așa.
Cu diriginta clasei dacă ești ăn oraș universitar, ceri să oeganizați o vizită de informare la cele două facultăți. Mai cauți tot cu diriginta un student de anul 3 de la fiecare fac, să vă întâlniți cu el, la o oră de dirigenție sau cândva după masa, să vă povestească cum e să fii student acolo.

Răspuns utilizator avertizat