| n a întrebat:

Sunt intr-o mare dilema. Eu sunt in clasa a X-a intr-un liceu de renume din orasul meu, cu profil mate-info intensiv ( si mate si info intensiv ). Am inceput sa ma gandesc de o vreme ce voi face cu viata mea. Nu stiu ce sa aleg dintre ISE si Automatizari si Calculatoare. Ma gandesc ca daca as opta pentru a doua varianta, as avea un avantaj deoarece stiu bazele programarii, dar nu pot spune ca sunt foarte pasionata de computere. In al doilea rand, as vrea sa merg si la ISE pentru ca tatal meu a terminat aceasta facultate si gasesc si eu economia foarte interesanta. Vreau sa vad parerile voastre, despre une m-as putea angaja, cum sunt slariile, daca am posibilitate de evoluare din punct de vedere profesional, etc.

4 răspunsuri:
| demonangel37 a răspuns:

Daca o iei dupa venituri calculatoarele sunt foarte cautate si bine platite crede-ma ca iesi la bani mai bine cu informatica decat si ISE -ul dar stii daca faci ceva fa-o ca-ti si place nu numai din interes.

| andalu a răspuns:

Eu sunt la Calculatoare in Bucuresti si iti spun din proprie experienta ca daca vrei si o bursa de ex, trebuie sa muncesti mult, sunt f multe teme mai ales in anii mai mari care. nu s deloc usoare.Trebuie sa fii cu adevarat pasionat ca sa poti sa faci fata, altfel vei pati ca unii dintre colegii mei care au renuntat prin anul2.(asta in Buc, in alte orase am inteles ca e mult mai easy si asta pentru ca profii sunt mai competenti, nu sunt inscrisi la o mie de alte proiecte care sa ii determine sa nu isi mai canalizeze eforturile in scopuri didactice si care explica bine materia predata si nu cer 'imposibilul' de la studenti.)
Nu cred ca suntem noi in masura sa te sfatuim ce sa faci, poate doar sa iti dam o orientare asupra modului in care decurg lucrurile la aceste facultati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok fa ceea ce simti si eu sunt de acord cu tine

| Verdunkleten a răspuns:

Noh, cel mai bine e sa faci ceea ce iti place happy cand te trezesti de dimineata sa te duci la job, sa o faci cu placere, nu cu scarba