| KidOoNh a întrebat:

Sunt intro mare dilema: Sunt in clasa a 8-a si nu stiu la ce profil sa ma duc.Eu i-am spus dirigintei sa scrie optiune M. Eminescu Filologie. Problema este ca urasc cititul si ma descurc asa si asa la lb.romana. Ei, eu ador informatica adica ma descurc ft. bine adica repar pc-uri ma descurc ft frumos faza e ca nu-mi place matematica ca profilul este mate-info. Ce mi-ati recomanda? Adica ador Informatica dar mate si sa zicem romana nu prea ce sa fac? Dau funda la cel mai frumos raspuns.

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Du-te la mate-info. Da, matematica o să fie grea, dar dacă cumva vei alege o facultate de profil, o să îţi fie mult mai uşor, crede-mă.
Sau da, poţi alege altceva, filologia, doar ca să îţi lărgeşti orizontul de cunoaştere happy Dar vezi că la liceu, mai ales la filologie, vei avea mult de citit şi de criticat/comentat/analizat. Mult. De asta îţi recomand mate-info happy O să fie cu atât mai interesant cu cât îţi este şi hobby.

2 răspunsuri:
| Dyutzza a răspuns:

Buna! In primul rand, este clar fara matematica nu poti face fata la un profil de matematica- informatica. Daca esti ferm convins ca vrei sa urmezi informatica atunci trebuie sa te apuci intensiv de matematica. Iesind putin din zona de comoditate acum, mai tarziu vei avea foarte mari satisfactii.Insa, daca tu crezi ca nu vei putea depasi conditia ta actuala legata de matematica si crezi ca matematica este imposibila pentru tine, atunci trebuie sa-ti alegi altceva, pentru a nu avea de suferit mai tarziu. Trebuie sa fi constient de puterile tale. Gandeste-te ca fara sacrificii nu-ti poti indeplini dorintele. Succes!

| perhan a răspuns:

Mai bine te duci la fiologie ca din clasa a 10 nici nu mai faci mate si nici nu o sa dai bacu la mate