| WayhaughtK a întrebat:

Sunt la filo si as vrea sa lucrez in domeniul IT pe partea de hardware. Nu vreau pe partea de programare
Nu sunt bun la mate. Am luat 6.45 in examen
As putea face o facultate in acest domeniu, chiar daca nu sunt bun la mate?

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Atunci du-te la Politehnica dacă vrei sa lucrezi in domeniul asta dar acolo practic mănânci mate și fizica pe pâine așa ca s-ar putea sa urăști facultatea aia. Poți merge și la facultatea de informatica dar acolo trebuie sa știi INFO foarte bine, adică programare și bineînțeles matematica.
Oricum oriunde te-ai duce mai întâi ti se vor preda niște chestii abstracte, exerciții și probleme destul de complicate de mate, INFO, fizica de îți vine sa îți pui mâna in cap, apoi in ultimii ani vei intra pe specializare propriu-zisa.
Nu contează nota de la mate sau alte materii. Contează sa îți placa. Dacă nu îți place înseamnă ca nu o sa îți placa nici la facultate și in cazul asta te sfătuiesc sa îți găsești ceva la care crezi ca te pricepi și o sa faci cu ușurintă și plăcere.

| RAY a răspuns:

Facultatea de automatica

| peperonies a răspuns:

Nu ai nevoie de multa matematica pentru a fi programator. la grafica se foloseste multa matematica ce-i drept.

| Iunix a răspuns:

La fizică cum stai?

| Iunix a răspuns:

Învață fizică dacă vrei asa ceva. Profilul pe care l-ai ales nu te ajută absolut de loc în acest domeniu.