| volumexd a întrebat:

Sunt la liceu dar vreau sa ma hotarasc din timp la ce facultate vreau sa merg. Nu ma pot decide intre medicina si arhitectura (m-ar tenta si psihologia, dar pe planul doi).
Ideea e ca am talent la desen si mi-ar placea sa il folosesc. In plus, nu cred ca arhitectura e la fel de grea ca medicina. Imi place foarte mult si biologia/chimia si vreau sa aflu lucruri noi etc.
Dar am auzit ca daca devin medic o sa am de invatat toata viata, nu o sa am timp pentru o viitoare familie, si nu vreau asta! Vreau sa am si timp liber si sa imi placa ce fac. Si sora mea da la arhitectura, mama e arhitecta si cred ca as vrea sa fac ceva diferit. Nu vreau sa fiu doar "a treia arhitecta din familie".
Voi ce parere aveti? Daca voi da la medicina nu voi avea timp de nimic altceva? Adica nu pot sa imi dedic viata stiintei chiar daca mi-ar placea...

8 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Pentru medicina va trebui sa inveti mult mai mult decat pentru arhitectura. Vei avea timp si de familie si de relatii, doar vezi atatia doctori cu sotii si familii. Insa, va fi mai putin timp. Ai sase ani de medicina, apoi inca trei de specializare si trei de rezidentiat. Plus, mai tarziu, meetinguri si cursuri pe care sa le urmezi pentru a-ti reinnoi cunostintele.
Daca vrei mai mult timp, atunci cel mai bine ar fi sa dai la arhitectura. Talentul la desen nu prea cred ca are importanta in bransa asta, cat o are capacitatea de vizualizare in spatiu. Daca vrei ceva sigur nu incerca nimic artistic, gen design pentru ca e o competitie mare si trebuie sa fii extrem de talentata si originala ca sa faci ceva in domeniul asta. Sansele sa ai succes si sa te poti intretine cu asa ceva sunt destul de mici din pacate.

| volumexd explică (pentru OoBunnyoO):

Stiu, dar cred ca cel mai sigur e sa dau la medicina, chiar daca o sa am mai putin timp. Mersi pentru raspuns happy

| bunnylover537 a răspuns:

Fals. Medicina nu inseamna ca iti sacrifici viata sociala pe tava. Avem viata sociala, dar invatam sa selectam cu mult mai mare rigoare persoanele langa care sa stam, care merita atentia noastra. E adevarat ca este enorm de invatat, si asta tot timpul si pe toata durata vietii, dar medicina iti creeaza o noua logica, un nou limbaj, o noua perspectiva. Pe masura ce avansezi in facultate, lucrurile incep din ce in ce mai mult sa se lege, si ajungi sa inveti de drag. Exista o unitate deosebita intre colegii de breasla inca plecand de pe bancile facultatii. E greu, dar e frumos.

| volumexd explică (pentru bunnylover537):

Stiu, de asta ma si pasioneaza, pentru ca imi place sa descopar lucruri noi si cred ca asta as vrea sa fac si in viitor. Mersi multwinking

| RAZVPS a răspuns:

Buna. Eu sunt la arhitectura, clasa a 12a, si nu doresc sa dau la arhitectura la facultate, deoarece e 6 ani facultatea, 2 ani master si 2 ani ucenic pentru drept de stampila. Adica iti cam pierzi tineretea. De medicina nu comentez pentru ca nu cunosc. Insa recomand cu caldura facultatile de arte (sectii de arte vizuale, design, foto/video, etc). Mult succes.

| volumexd explică (pentru RAZVPS):

Stiu ca iti pierzi tineretea, dar cam asta e facultatea... nu prea ai ce sa faci. Conteaza si ce voi fi in viitor si as vrea si un salariu rezonabil, iar in arte/arhitectura nu e 100% sigur ca voi gasi un loc de munca... Mersi oricum.

| brandutzu a răspuns:

Iti recomand medicina, o sa ai de invatat toata viata, dar o sa ai timp si de familie si de distractie. Arhitecura este o facultate grea, dar daca ai talent la desen si te pasioneaza poti incerca.
Psihologia este o facultate care nu iti poate oferii garantia unui loc de munca in Romania. Cunosc persoane care au terminat facultatea si au fost nevoite sa-si gaseasca de lucru in alte domenii.

| volumexd explică (pentru brandutzu):

Daca as mai avea timp as vrea sa fac a doua facultate psihologie, adica doar de placere, nu vreau o viitoare meserie din astawinking