| tonyc7 a întrebat:

Care e explicatia pentru care crucea prezenta pe steagurile multor tari europene (Anglia, Suedia, Norvegia, Finlanda, Islanda, Danemarca) e pozitionata pe orizontala, ca si cum ar fi daramata, cu partea superioara spre stanga?

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| MeisterSchnitzel a răspuns:

Steagul Angliei nu are crucea scandinavă pe el; englezii folosesc crucea Sfântului Gheorghe (și dacă te referi la steagul MB, el este o suprapunere a crucii Sf. Gheorghe, a crucii Sfântului Apostol Andrei și a crucii Sf. Patrick). Restul țărilor pe care le-ai indicat folosesc așa-numita "cruce scandinavă", un model special de cruce.

Răspuns utilizator avertizat
| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Harfagre):

Într-adevăr, am uitat că insula este Marea Britanie și numele oficial al țării este Regatul Unit. Crucea Sfântului Gheorghe este simbolul Angliei, a Sfântului Apostol Andrei este simbolul Scoției și, după cum ați spus și dumneavoastră, crucea Sfântului Patrick este simbolul Irlandei de Nord (deși între 1800 și 1921 toată insula Irlandei era parte a Regatului Unit)?

Răspuns utilizator avertizat
| tonyc7 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Acea forma nu se poate numi cruce, ci mai degraba doua linii perpendiculare suprapuse.

| Cksihja a răspuns:

Deoarece mai demult steagurile erau dispuse mai mult pe verticală deoarece așa se stricau mai greu.