| andreea567890123 a întrebat:

Tehnica dentară sau Asistență Medicală?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Kassandra2 a răspuns:

Raspunsul acesta vine din partea unei studente la asistenta medicala in anul 2 la UMF.
Tehnica dentara e mai platita si mai safe pentru sanatatea ta, nu esti expus unei infectii asa cum este un asistent.
Asistenta, intr-adevar are mult stres, mai putini banuti, insa satisfactia de a vedea ca ai facut un pacient mai bine iti da un mic imbold pentru a continua.
Daca alegi asisenta medicala vei putea sa lucrezi pe orice sectie iti doresti(stomato, gineco. cardio), in schimb alegand tehnica dentara vei lucra mereu in aceeasi sectie, ca sa spun asa.
Alegerea tine doar de tine. Te vezi stand pe un scaun facand zilnic lucrari dentare sau fugind de la un pacient la altul apucand sa stai jos o ora din 12?
Mult succe!

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Momentan prioritatea este statul în casă, după ce trece pandemia te mai gîndesti tu ce alegi între tehnică dentară sau asistentă medicală, poate vei vrea sa fi asistentă la Dan capatos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tehnica dentara pentru bani. Asistenta medicala pentru mai mult stres. E plin de asistenti medicali dar tehnicieni dentari nu gasesti pe toate drumurile. Sunt mai valorosi ca tehncieni dar trebuie sa ai mana de lucru. Sa te pricepi cu pensula, simt artistic sa faci lucrari dentare cat mai aratoase.

| stancuprint a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect, am lucrat curier dentar intr-un laborator. Tehnicieni si cei buni sunt foarte geu de gasit!

| andreea567890123 explică (pentru stancuprint):

Ai idee cat castiga acel tehnician?

| stancuprint a răspuns (pentru andreea567890123):

Depinde ce lucreaa, daca lucreaza cad cam sau zirconiu.

| andreea567890123 explică (pentru stancuprint):

Pf, a trecut o lună aproape de cand am pus acel comm.
Mersi

| stancuprint a răspuns (pentru andreea567890123):

Scue, nu am mai fost prezent pe acu, kiesti sokoteli laughing