| Annelise a întrebat:

Tocmai am terminat clasa a X-a si as vrea sa ma transfer la un alt profil, care sa nu includa matematica. ce optiuni as avea? imi puteti spune in detaliu, profilurile si la ce anume trebuie sa dau teza? m-am gandit la Bilingv engleza intensiv pentru ca imi place f mult engleza, dar asta ar insemna sa dau teza la latina, nu? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| AdyLupul a răspuns:

Stiinte sociale
In clasa a IX-a dai teza la Logica, in clasa a X-a la Psihologie, in clasa a XI-a la Economie, in a XII-a la Filosofie. Toate astea pe langa romana, istorie si lb. straina.
La stiinte sociale bacalaureatul il dai la:
-limba romana oral si scris;
-la proba B o limba moderna oral;
-la proba D Geografie (clasa a XII-a) sau Istorie;
-la proba E Istorie sau Geografie, Logică şi argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie;
-la proba F o limbă modernă scris(alta decât cea susţinută la proba B ), Matematică, Chimie, Biologie (probă scrisă), Educaţie fizică (probă practică).

Ar fi cel mai potrivit...E profil de uman ca si filologia, dar daca teza si bacul la latina te streseaza-no problem.Nu se da.Iar mate, asa cum am zis e profil de filo si din a 11-a nu o sa mai faci.

10 răspunsuri:
| Annelise explică:

@AdyLupul pai, se mai da proba la sport? din ce stiu eu la Informatica...

| lolly_3072 a răspuns:

Ce zici de ceva la uman?
filologie unde studiezi multa romana si stiinte sociale unde studiezi logica si sociologia.
deci baftaaA>big grin

| Plague a răspuns:

Eu sunt la filo bilingv intensiv engleza, si e super. Dau teza din romana, engleza, geogra (ai de ales intre geogra si isto) si latina. Si eu tocmai am terminat a X-a si de la anul nu mai fac bio, chimie mate si fizica, deci o sa fie si mai usor. Daca te intelegi cu cititul si limbile straine o sa fie floare la ureche.

| Morena30 a răspuns:

Pai daca nu vrei mate du-te la un profil uman precum filologie cu bilingv sau fara ori stiinte sociale.Dar profilurile difera de la un liceu la altu. Teza la un profil uman dai la romana, o limba de circulatie(engleza ori franceza) si o materie specifica profilului.Cam atat cred eubig grin

Sper ca ti-am fost de ajutor!

P.S. Intr-a XI-a nu mai facimate fizica chimie si bio daca dai la filologie(nu stiu daca si la celelalte profiluri e la fel dar la filologie sunt sigura de asta)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filologie,si dai teza la romana,engleza, istorie sau geografie, si in unele cazuri latina

| Natashha a răspuns:

Ai putea la un profil de filologie.Decat sa dai bac la matematica mai bine dai la latina care e usoara si la englezahappy. Problema e ca la filologie se citeste mult, dar daca iti place te vei acomoda repedewinking fundita?

| pastilutecolorate a răspuns:

Pai eu una te-as sfatui sa dai la stiinte sociale si umane sau filolgie:*.nu e mare diferenta intre profile:d.decat la filolgie ar trebui sa dai teza la latina:d.eu una sunt la stiinte sociale si umane si este super ok:*.nu dai teza la matematica iar in clasa a 12`a nu dai bac`u la mate. teze se dau la: romana.istorie.engleza si o materie la alegere:*.dar cert e ca nu dai teza la mate si ai decat 2 sau 3 ore pe saptamana:*. sper ca ti-am fost de ajutor>big grin

| MarVerde_8036 a răspuns:

Filologia! Din clasa a 11-a nu se mai face matematica, fizica, biologie si chimie.In schimb dai teza la romana, engleza sau limba a 2-a pe care o faci (asta-i la alegere una din ele), istorie sau geografie (tot la alegere). Sper ca te-am ajutat! Aaa. si la Stiintele sociale, dar acolo e cu psihologia, logica...etc.

| Annie_5136 a răspuns:

Atentie! E o diferenta intre filologie si stiinte umane!
La filologie, din clasa a 11-a, scapi de MATEMATICA, CHIMIE, FIZICA, BIOLOGIE, dar ramai cu ore de latina.
La stiinte sociale, din clasa a 11-a, scapi de LATINA, CHIMIE, FIZICA, BIOLOGIE, dar ramai cu ore de matematica.

Teza la filologie: romana, latina, lb. straina, istorie sau geogra la alegere
Teza la stiinte: romana, lb.straina, istorie sau geogra la alegere, logica (in a 9-a), psihologie (in a 10-a), economie (in a 11-a), filosofie (in a 12-a).

Depinde de tine ce alegi mai departe. Bafta!

| sushi_2358 a răspuns:

Filologie sau stiinte sociale :*