| deea15 a întrebat:

Trebuie sa imi aleg liceul si prieteni meu mi-au spus sa ma orientez spre pshihologie, dar profesoara de mate si mama spun ca nu prea era viitor, nu stiu ce sa fac, voi ce ma puteti sfatui?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Orienteaza-te spre ceea ce ai aptitudini, spre ceea ce iti place! Va fi greu, foarte greu sa iti gasesti un job dupa absolvirea facultatii, daca nici liceul, nici facultatea absolvite, nu sunt in conformitate cu ceea ce iti place!
Nu te lua dupa ce iti spun altii, decat sa fii un chirurg prost, mai bine un macelar bun, era o vorba...
Nu cauta ce este la moda, ce fac altii, alege ceea ce iti place, ceea ce poti face! Doar asa vei reusi sa faci ceva!
Fara pasiune, nu poti ajunge la deprinderi si priceperi eficiente!

13 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

E aiurea cand 2 persoane trag de tine... si in directii opuse... Gadeste-te ce ai vrea TU sa faci... si in functie de aia orienteaza-te spre un liceu... sau poti alege liceul in functie de prietenii pe care ii au si liceul unde merg ei... Poate o sa faci dupa aceea o facultate... Nu e chiar atat de important liceul...

| Adry a răspuns:

Trebuie sa te orientezi catre ceva ce iti face placere sa-l practici chiar daca nu iti va aduce un venit substantial.

Adaptand vorbele lui Moliere ar suna astfel :
Trebuie sa muncesti ca sa traiesti si nu sa traiesti ca sa muncesti.

De obicei parintii vor ca copii lor sa devina ceea ce nu au reusit ei si uita ca opinia copilului este cea care conteaza de fapt.

| kitiku a răspuns:

Nu te lua dupa nimeni, gandeste-te ce iti place sau la ce obiecte esti bun, la ce profile se incadreaza ( real sau uman), ce fel de profesori au, daca trebuie sa cotizezi ca sa treci, vorbeste apoi cu parintii pentru ca au o varsta si experienta

mihaicd
| mihaicd a răspuns:

Dar tu, tie, ce ti-ai spus? Asta e mai important decat alte pareri.winking

| raisabanea a răspuns:

Eu nu prea vad ceva de viitor. Asa ca urmeaza o facultate care te atrage, poate ai noroc si va fi de viitor si faci ce iti place. Iar oameni cu probleme psihologice vor tot fi (crede-ma pe mine ca am o varsta si am vazut multe).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uneori e bine sa asculti sfatul celor din jur, mai ales al celor mai in varsta, dar gandeste-te la ceea ce vrei sa faci, ce iti place mai mult? psihologia sau altceva?
Ce te-au sfatuit mama si profesoara de mate sa urmezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urmeza-ti visul si nu ii lasa pe alti sa te indrume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam au dreptate profa si mama ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, se pare ca de viitor este informatica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca mate info. depide la ce te pricepi cel mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa faci cum crezi tu.sa nu te iei dupa unu si dupa altu... fa ce liceu crezi tu k ar fi bine pentru tine in viitor. fa cea ce iti place sa faci...parerea meawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa imveti mult si sa te hotarasti dupa placul tau

| tanyka a răspuns:

Eu cred ca ce iti place mai tare la aceia si pleaca