| MamaligaCuCarnatzy a întrebat:

Trebuie sa te pricepi si la calculatoare ca sa fi programator?
Salut TPU.Sunt la profilul mate-info. Nu stiu foarte bine informatica dar cred ca daca as avea meditatii, probabil as intelege materia. Totusi nu fac acest lucru dintr-un motiv.Ma gandesc ca ar trebui sa ma pricep si la calculatoare, lucru care nu se intampla.Pe de alta parte, ma gandesc ca probabil n-ar fi esential sa ma pricep la calculatoare. La urma urmei, trebuie sa stiu sa pun niste instructiuni intr-un program-sa stau sa "calculez " variabile si alte chestii.Deci intrebarea mea este:Trebuie obligatoriu sa stiu sa umblu pe calculator ca sa ma fac programator(avand in vedere ca ma gandesc ca nu o sa am prea multa nevoie din moment ce trebuie sa fac doar niste asa zise calcule)? Sau trebuie sa stiu doar info (mai exact programare)?

Răspuns Câştigător
| RzV28 a răspuns:

Normal ca trebuie sa te pricepi din moment ce el va fi cel de pe care vei lucra zilnic. Nu poti sa zici ca devii programator fara sa stii sa faci diferite chestii pe el, cand te angajezi intr-o firma ca programator nu iti vor da doar programul unde sa calculezi tu variabilele si atat, vei face mult mai multe si automat ca trebuie sa stii sa utilizezi mult mai bine PC-ul. Nu te gandi ca daca esti la profilul mate-info iesi direct programator, mai e mult de invatat si ca programator profesionist sa faci o facultate vei invata toate programele de programare si atunci trebuie sa te pricepi putin mai bine la umblat pe PC. Desigur sunt si cursuri de programare pe care le poate face oricine chiar daca nu stie ce e aia programare. Oricum cred ca stii sa utilizez un calculator, cred ca ai umblat macar pe net pe un PC, iar daca stii chestiile elementare la el restul se invata in timp ce il utilizezi, recomandarea mea e sa incepi sa lucrezi la un calculator, daca vrei sa iti creezi o cariera pe ramura asta iti descarci pe calculator programele folosite de programatori si incepi sa te obisnuiesti cu ele.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Normal ca trebuie sa stii dar poti face meditatii iar apoi sa mergi la o facultate in domeniu.

| RAY a răspuns:

Din moment ce lucrezi pe pc logic ca trebuie sa stii

Răspuns utilizator avertizat
| francut a răspuns:

De aia sunt atat de multe programe care dau rateuri (cum e si cazul cu cardurile de sanatate) pentru ca toti cred ca doar pun niste instructiuni intr-un program!
Pentru a fi programator, trebuie sa stii mult mai multe. Nu doar programele.
Dar daca te referi la partea hard (componentele fizice), e suficient (dar necesar) un minim de cunostinte.

| cezar003 a răspuns:

Calculele si programele tot pe calculator le faci, doar nu le faci pe hartie apoi le scanezi