| v9 a întrebat:

Mi-am achizitionat un laptop Dell Inspiron 5110. Impreuna cu laptopul am primit un cd freeDOS. Nu ma pricep foarte bine la calculatoare. Singura data cand am mai instalat un win a fost pe un pc, respectiv win 7. Problema mea ar fi ca nu stiu ce sa fac cu freeDOS-ul. Trebuie instalat inainte de win? In cartea lui de instructiuni( a laptopului) mentiona ceva de instalarea BIOS-ului. Alt lucru pe care nu stiu sa-l fac.
Multumesc anticipat.
O zi cat mai placuta

Răspuns Câştigător
| itsoft a răspuns:

Acel FreeDos este pentru updatarea biousuli! Nu te sfatuiesc sa faci asa de unu singur ca finca o sa il strici si adios Laptop! Sfatu meu este sa instalezi un windows 7 facut pe un cd sau stick si gata.

pasul 1: pornesti laptop-ul;
pasul 2: varianta a ) (preferabil) intri in BIOS si setezi secventa de BOOT, primul trebuie sa fie CD-ROM; varianta b ) apesi F8 la pornirea computerului iar acesta te va intreba de unde sa Booteze.
pasul 3: da-i bice cu instalarea si enjoy your laptop.

Nota. Trebuie ca sistemul de operare pe care doresti sa il instalezi sa fie bootabil adica sa ii poti accesa intallerul fara a avea nevoie de un GUI (toate sistemele de operare originale sunt bootabile, cele piratate...depinde cum ai noroc...)
Daca nu te pricepi mai bine cheama pe cineva care se price bine in asa ceva

| v9 explică (pentru itsoft):

Multumesc frumos. Am rugat pe cineva sa imi faca un cd u win 7 pentru 4 gb ram si il voi instala. Nu stiam daca trebuia ceva facut in plus pentru ca e nou. Multumesc frumos pentru raspuns. Voi reveni cu informatii despre rezultat.

| itsoft a răspuns (pentru v9):

Npc! te astept cu un raspuns sa imi spui daca ai reusit

| v9 explică (pentru itsoft):

Am reusit aseara sa instalez windows 7. Am intampinat cateva probleme la drivere dar le-am rezolvat. Multumesc frumos pentru ajutor. O zi buna

| itsoft a răspuns (pentru v9):

La fel sal!