| anonim_4396 a întrebat:

Trec clasa a 12a si inca nu sunt hotarata in legatura cu alegerea facultatii...imi plac matematica si fizica asa ca m-am gandit sa merg la Politehnica. as vrea sa merg la Facultatea de Inginerie Medicala, insa nu stiu daca imi voi gasi de lucru dupa absolvire. voi ce credeti, am sanse cu aceasta facultate?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Dupa cum se misca lucrurile in Ro nu cred ca vei avea vreo sansa urmand aceasta facultate hibrid( poate, doar, daca te axezi pe proiectare şi creare de software specializat). Este o asociatie care se tot lupta sa introduca un proiect de lege privitor la exercitarea profesiunii de bioinginer medical si dreptul la libera practia a acestora http://asociatiabioinginerilor.wordpress.com/......-medicale/
Acum ( cred ca si in viitorul apropiat!), absolventii acestei facultati si-ar putea gasi un loc de munca in vanzari si asistenta tehnica la firmele care vand aparatura medicala ---pentru posturile din laboratoarele clinicilor/spitalelor sunt preferati medicii si biologii nicidecum inginerii.

| anotimp2 a răspuns:

Si eu am fost in aceeasi situatie ca tine. Adoram matematica, info, chimia, fizica, bio. Ar fi OK daca ai prinde un post ca web master/ programator, da mai mult e meserie de baieti. Cu ing. medicala... nu stiu ce sa zic. Da sincer, nu-ti place MEDICINA? E o alternativa, doar ca necesita mai mult sacrificiuwinking. Fundaaa? happy

| BlancaFantasma a răspuns:

Esti o norocoasa ca iti plac materiile astea x_x mate si fizica(eu detest fizica). Asta denota ca ai gandire logica si ai putea sa rezisti la politehnica.Eu te sfatuiesc sa alegi automatica sau telecomunicatii, nu stiu ceva mai de viitor ing.medicala nu stiu cu ce se mananca, sorry.Eu astea le-as fi ales daca as fi stiut fizicahappy M`am gandit sa dau la automatica dar am renuntat ca stiu ca nu pot sa rezist cu fizica=0.Asa ca anull viitor cand o sa termin o sa dau la Univ de vest,FEAA apoi domeniul informatica economica, si o sa merg pe ce`mi doresc:informatica, dar intr-un alt mod(mai usor):d