| Andreea_Brandus_1995 a întrebat:

Un consilier de dezvoltare personala poate preda in scoli materia de "dezvoltare personala"? Eu cred ca da. Cert este faptul ca vreau sa fac un curs pentru consilier de dezvoltare personala care dureaza 3 luni si pt.care se cer studii medii. Stiu ca pentru majoritatea se cer studii superioare, dar pentru acesta la care m-am inscris nu se cer. E sustinut de Academia Britanica de Afaceri si Comunicare...M-am informat de pe net si un consilier de dezvoltare personala in afara de faptul ca are posibilitatea de a-si deschide un cabinet sub forma de PFA, are si posibilitatea de a se angaja in locuri precum: centre scolare specializate, scoli, centre private si de stat. Voi ce ziceti? Aveti completari? Ce inseamna centru privat? Dar centru de stat? Credeti ca merita sa imi doresc cu orice pret sa profesez in domeniu? In plus mi se pare o profesie de viitor, cel putin psihologii si psihoterapeutii sunt f.cautati la ora actuala, nu mai este ca acum 20-25 de ani, cand de abia aveau clienti. Vreau rapsunsuri sincere, nu in bataie de joc! Va rog mult! Multumesc anticipat! Chiar am nevoie de raspunsurile unor persoane experimentate si bine intentionate.

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ne-ai plictisit cu cele 234232232 de intrebari in care tot cauti chestii de viitor, cit mai usoare, si daca se poate cu salariu de ministru. Ia mai bine si hotaraste-te la ceva ce iti place, macar un pic, si restul va veni pe parcurs.

| johnnny123 a răspuns:

"Ce inseamna centru privat? Dar centru de stat?"

Pe bune, nu înțelegi diferența dintre "de stat" și "privat"?

"In plus mi se pare o profesie de viitor, cel putin psihologii si psihoterapeutii sunt f.cautati la ora actuala"

Iar tu ai impresia că după un curs de 3 luni vei deveni un fel de psiholog?

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru johnnny123):

"Un fel de"-ai pus punctul pe i, bine, nu chiar de la inceput, dar da. La inceput un specialist castiga putin, asa este I'm orice domeniu.

| johnnny123 a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Un curs de trei luni NU te face un specialist.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru johnnny123):

Dar ce te face? Din moment ce primesti o diploma/un certificat/o calificare? Ce te face? Hai uimeste-ma!

| johnnny123 a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

O facultate de psihologie de 3 ani, eventual urmată de un masterat. Te-am uimit?

| RoCkKiD a răspuns:

Ca sa nu o lungim...o sa fii somera cu cursul ala

| Furnicuta000 a răspuns:

Vad ca esti mai bine informata decat toti de aici.
Sincer nu cred ca o sa gasesti ce cauti pe site-ul asta. Sunt multe grupuri pe Facebook unde poti pune intrebarea asta si iti vor raspunde oameni de specialitate.
Cat despre scoli, pentru a putea preda orice in scoala (fara a fi suplinitor) si a fi platit, trebuie sa faci facultate si modul psihopedagogic. Nu e asa simplu ca daca era, toti s-ar fi facut profesori.
Cred ca tu vrei sa devii un asa numit "coach". Nu e nimic nou, sunt multi oameni care nu au studii in psihologie sau altceva dar au invatat pe cont propriu si ii invata pe altii despre dezvoltare personala, gandire pozitiva etc. Partea grea e ca trebuie sa-ti faci reclama si sa-ti faci clientela.
Daca tu crezi ca ai inclinatie spre asa ceva si esti o persoana vorbareata si sociabila, atunci merita sa incerci. Mai bine sa iti para rau ca ai incercat decat ca nu ai incercat