| Bobi1828362829 a întrebat:

Unde m-as putea angaja ca sofer, sa lucrez doar in weekenduri, daca am sub un an de cand am luat permisul auto si nu am masina? Imi e indiferent de salariu, as face chiar voluntariat.
Vreau sa o fac fiindca chiar imi place sa conduc si oricum trebuie sa capat cumva experienta, mai ales ca nu am masina pe care sa o conduc.
Funda

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de job si de propietarul jobului, daca vrea sa accepte.
Din acte stiu eu nu sunt acceptati incepatorii fiindca compania trebuie sa plateasca asiguarea speciala, care-i foarte mare si in plus, risca enorm cu un incepator sa distruga masina, sa se rastoarne, sa faca accidnete samd.
Poti face voluntariat cu vecinii, carandu-i la piata sau oriunde au nevoie.

| anonimg a răspuns:

Experiența se capătă și la locul de muncă. Ca să lucrezi șofer doar în weekend, nu știu unde ai putea găsi. Pune anunț pe mai multe site-uri, și să scrii că nu ai mașină.

| ReddY25 a răspuns:

Poți sa duci lumea la ocazie dacă locuiești în mediul rural altfel nu văd soluții

| goguPatent a răspuns:

Pe la livrare de pizza incearca, poate ai noroc.

| UserRo10 a răspuns:

In primul an de permis nu ai voie sa cari marfa/colete, dar ai voie sa plimbi duba goala

| BabaOarba a răspuns:

Ma indoiesc ca gasesti ceva. Joburi de soferi sunt majoritatea pentru doua mari categorii: taximetristi daca e vorba de categoria B, unde esti obligat sa ai experienta de un numar de ani ca sa iti iei licenta; si in transportul de marfuri, unde in general nu se cere categoria B ci alte categorii, deoarece autovehiculele de marfa se incadreaza la alte categorii.

Sunt si cateva joburi pe piata ca soferi personali, dar ma indoiesc ca accepta cineva un incepator.

Insa daca esti dispus sa faci chiar si voluntariat, o idee ar fi sa cauti si sa suni la fundatii/asociatii si chiar la vreun partid. Unii au multe deplasari, au autoturisme, si de multe ori au nevoie de oameni care sa faca comisioane pentru ei. Alta modalitate nu vad.

Răspuns utilizator avertizat