| Raul191297 a întrebat:

Salut TPU, in urma cu 4 ani de zile am condus masina fara permis si cu o alcoolemie de 0.18. Dupa 2 ani am luat permisul si acum lucrez in Germania ca si sofer. Vreau sa stiu care sunt sansele sa imi anuleze permisul.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca si cand ai fost condamnat si cu ce pedeapsa.
Daca ai condus fara permis si ai obtinut permisul dupa condamnare nu avea ce permis sa-ti anuleze.
Doar daca conduceai in perioada suspendarii dreptului de a conduce permisul era anulat dupa ramanerea definitiva a hotararii de condamnare, indiferent de pedeapsa.

| Raul191297 explică (pentru Ioandelasal):

Inca nu am fost condamnat, urmeaza De aia nu am dosar penal si toate cele, dar intre timp am obtinut permisul

| Ioandelasal a răspuns (pentru Raul191297):

Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(6)Nu are dreptul să se prezinte la examen pentru obţinerea permisului de conducere persoana care a fost condamnată, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru o infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice sau pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporală a unei persoane, săvârşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie, cu excepţia cazurilor când a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 116 alin. (1).
ART.114.(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
  f) permisul de conducere a fost obţinut în perioada în care titularul era cercetat sau judecat în cadrul unui proces penal pentru săvârşirea unei infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice, atunci când acesta a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă."
Asa fiind si daca n-ai fost condamnat definitiv puteai obtine permisul de conducere in perioada de pana la condamnarea definitiva dar permisul iti va fi anulat daca esti condamnat, indiferent de pedeapsa.

| Raul191297 explică (pentru Ioandelasal):

Nu pot scapa cu o amenda ceva si permisul sa imi ramana?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Raul191297):

Nu poti, sper ca ai citit atent si intelegi prevederea citata.

| Raul191297 explică (pentru Ioandelasal):

Este posibil sa nu fiu condamnat? Detaliaza te rog

| Ioandelasal a răspuns (pentru Raul191297):

N-am de unde sti la ce concluzie o sa ajunga procurorul si apoi instanta de judecata.
Parerea mea este ca o sa fii condamnat, probabil cu suspendarea executarii pedepsei.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde unde ai condus si daca ai fost prins si executat.
In tara sau in Germania?

| Raul191297 explică (pentru Violleta2022):

In Romania am fost prins acum 4 ani, intre timp al luat permisul si va urma judecata curand. Raman cu permisu sau nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Raul191297):

Depinde de sentinta judecatii!
Cel mai probabil permisul iti poate fii suspendat pe 6-12 luni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa intelegem ca dupa 4 ani inca nu e gata procesul?

| Kiran a răspuns:

Pai, odata ce ai luat permisul nu ai dosar penal pentru conducere sub influenta bauturilor alcolice si conducere fara permis, odata ce nu ai fost prins atunci, slabe sanse sa fii acum prins dupa cativa ani