| DariusDariusDarius1500 a întrebat:

Unde se fac cursuri de cantaret Bisericesc pentru a fi angajat in Biserica Ortodoxa?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sa iti zic un lucru si eu sunt ortodox dar nu practicant, BOR este o institutie guvernata de niste nenorociti, asta este adevarul, se dau spagi ca sa fii angajat la BOR, stiu cazul unor preoti!
Cat despre cantareti, habar nu am daca ea este o meserie in sine sau este voluntariat, daca anumite mitropolii au oameni angajati si pe aceasta meserie sau la unele biserici de tara o faci benevol!
Cred ca tu vrei sa optezi pentru a fi dascăl de fapt!
Din cate stiu dascalul si preotul sunt angajati ai bisericii!
Deci daca e vorba sa fii dascal sa stii ca trebuie sa dai spaga, sa fii pila cuiva etc
BOR este o mizerie care nu ne face cinste noua crestinilor, ba din contra!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu te angajeaza nimeni la biserica sa canti in cor, acolo toti care canta sunt enoriasi VOLUNTAR ( fara sa iei nici un ban, fara sa fii angajat)!

Singura persoana angajata la biserica este PREOTUL si acela este anagajat de episcopie numai dupa ce a terminat un Seminar teologic (facultate religioasa ).

Poti invatat sa canti la biserica daca te duci zilnic acolo si canti, asa cum canta oamenii din corul bisericesc.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ai cautat pe google? Daca scrii, cursuri cantaret bisericesc', gasesti diverse.Preferabil e sa scrii si orasul.

https://cfcmmb.ro/formare-cantaret-bisericesc

https://www.mitropolia-clujului.ro/......2023-2024/

Succes.

| anonim3248 a răspuns:

Nu te poți angaja cântăreț la biserică.

| anonim3248 a răspuns:

Trebuie să cunoști pe popa din biserica unde vrei să te angajezi cântăreț.