| Andrei5000 a întrebat:

Cum pot sa devin cantaret Bisericesc(Dascal)?

Răspuns Câştigător
| MisakoYui a răspuns:

Pai ar trebui in primul rand sa studiezi tipicul. Daca de exemplu urmeaza sa canti la Utrenia de Duminica, cel mai bine e sa te uiti in ziua dinainte in tipic sa identifici troparul, sedelnele etc. Pentru acest lucru poti consulta Tipicul Sfantului Sava (pe care il gasesti si online). Randuielile pe scurt le gasesti si in Catavasier, si la fel si in Minei, doar ca neavand experienta trebuie sa studiezi putin inainte de slujba pentru ca sa ti le pregatesti

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai voce?

| Andrei5000 explică (pentru RAY):

Da, dar raspunde-mi la intrebare!

| RAY a răspuns (pentru Andrei5000):

Vrei sa iei salar pentru asta? ca daca nu te duci vb cu preotul si gata

| Andrei5000 explică (pentru RAY):

Daca stii raspunde-mi la intrebare daca nu nu!

| RAY a răspuns (pentru Andrei5000):

Vb cu popa daca poate sa te accepte in parohia lui

| Andrei5000 explică (pentru RAY):

Aha deci nu-mi tebe sa urmez nici un liceu facultate scoala ca sa fiu cantaret bisericesc?

| RAY a răspuns (pentru Andrei5000):

Nu,vasilica nu trebuie dar nu ca angajat al biserici sa canti pe gratis ca sa ai salar trebuie sa ai un liceu teologic si chiar o facultate se cere ca cantaret principal, depinde de fiecare parohie, cu 8 clase nu cred ca te angajeaza ca nimic, dar incearca cine stie, de ce nu faci un liceu de teologie? multi pornesc ca cantaret si devin preotii

| Andrei5000 explică (pentru RAY):

Aha deci cu liceul teologic is cantaret bisericesc!?

| RAY a răspuns (pentru Andrei5000):

Da clar, am un preot e prieten de familie da in timpul liceului era cantarel si in timpul facultati, era si prof de religie crede-ma ca chiar e ok sa fi prof de religie

| Andrei5000 explică (pentru RAY):

Aha mersi dar de asta te-am intebat pentru ca clsa de cantaret sa desfiintat din cate stiu si cantaret poti fi doar cu liceu

| Silviuloan a răspuns (pentru Andrei5000):

La Seminar se face muzica bisericeasca ma refer la muzica psaltica cea cu 8 glasuri... in clasa a x-a iti da o diploma cum ca poti sa te angajezi...dar trebuie sa stii foarte bine muzica psaltica, iti recomand sa vii la tulceahappy

| Andrei5000 explică (pentru Silviuloan):

Char vb serios eu stu ca dupa terminarea am 12 clase se poate

| Andrei5000 explică:

Dau funda celui mai bun raspuns!

| Silviuloan a răspuns (pentru Andrei5000):

Daca dadeai si tu un indiciu stiam ce sa iti spun dar... dang dang...

| Andrei5000 explică (pentru Silviuloan):

Aha deci eu stiu ca 12 clase trebuie ca sa fii dascal!