| gratian a întrebat:

As vrea si eu sa fiu cantaret bisericesc la biserica din cartier cu cine sa vorbesc pentru asta si ce sa spun?

5 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Esti de apreciat ca esti o persoana care vrei sa il lauzi pe Dumnezeu.In Psalmi gasesti multe cantari.

| epurasu a răspuns:

Sant bucuros sa vad o asa mare dorinta a unui tanar! felicitari! fara nici o retinere vorbeste direct cu preotul si sigur se rezolva. Doamne ajuta.

| aabaaab3278 a răspuns:

Daca vrei sa devii dascal, ar trebui in primul rand sa studiezi tipicul. Daca de exemplu urmeaza sa canti la Utrenia de Duminica, cel mai bine e sa te uiti in ziua dinainte in tipic sa identifici troparul, sedelnele etc. Pentru acest lucru poti consulta Tipicul Sfantului Sava (pe care il gasesti si online). Randuielile pe scurt le gasesti si in Catavasier, si la fel si in Minei, doar ca neavand experienta trebuie sa studiezi putin inainte de slujba pentru ca sa ti le pregatesti.

| RedDeath a răspuns:

Pentru asta se vorbeste cu preotul sau cu dirijorul corului bisericesc. Foarte simplu. Daca ti-i rusine, asteapta pana se termina slujba si apoi vorbesti fara niciun stres cu preotul.
Multa bafta! Ce noroc pe tine ca ai voce!

| RaluLuluRal a răspuns:

Ce religie ai? La mine la biserica poti canta daca vrei. Adica trebuie sa ai ureche muzicala!