| Andrei5000 a întrebat:

De ce s-au desfintat clasele de cantaret bisericesc si cind se va reinfiinta?

10 răspunsuri:
| Shaoran a răspuns:

Uite, o sa fiu sincer cu tine...
Invatamantul a cazut in mana dusmanilor lui Hristos, iar acestia ne-au modificat istoria si incearca sa educe copii pentru o noua ordine mondiala... Din acest motiv.

Răspuns utilizator avertizat
| Shaoran a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Am spus eu asta?

Răspuns utilizator avertizat
| Shaoran a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Si eu sunt de acord sa se predea in modul obiectiv, nu am nici o problema cu asta, eu am studiat toate religiile importante si am si practicat din ele, inainte sa aleg ortodoxia ca fiind desavarsire.
La nivel lumesc, fiind in "religia mea" cum zici, nu ai nici o scapare, nu reprezinta o scapare sub nici o forma. Vor fi crestinii prigoniti ca in primele veacuri, vor suferii precum in inchisorile comuniste (daca nu stii despre inchisorile comuniste, recomand oricui sa citeasca, face parte din istoria glorioasa a neamului aceasta parte).
Insa "Cine va rezista pana la capat, acela se va mantuii".

Răspuns utilizator avertizat
| Shaoran a răspuns (pentru wdexwjmwd):

1. Nimeni nu iti da in cap inca. In Anglia de exemplu s-a dat o lege prin care nu ai voie sa mergi cu cruce la gat. Dronele apar in tot mai multe tari.
2. Cauta si Virgil Maxim, Ioan Ianolide, Valeriu Gafencu, Calciu Dumitreasca. Cauta despre doctrina legionara, concepte, idei, dar nu cele fabricate in comunism.
3. Nu e problema ca nu ma va suferi x si y, ci de prigoana efectiva. E vreme muceniciei, vezi ce s-a intamplat cu toti mucenicii incepand cu Sf Gheorghe, a carui praznuire o savarsim astazi si incheind cu Valeriu Gafencu sau Sf Mc. Heruvima de la Petru Voda.

Răspuns utilizator avertizat
| Shaoran a răspuns (pentru wdexwjmwd):

1. Diferenta este ca nu sunt motivate legile. De ce nu ai putea sa porti o cruce la gat? Care e problema? Nah, nu prea se potrivesc exemplele.
2. Da, sunt ortodocsi, nu am catolici, nu prea au fost catolici prin Romania in inchisorile comuniste.
3. Au murit! Fiind chinuiti. Nu fi ignorant, nu vorbesc de mucenicii de acum 1700 de ani, vorbesc de toti, inclusiv Parintele Gabriel Nicu (2006) inclusiv Maica Heruvima (2009). Sunt lucruri concrete, pe care daca le cauti si te interesezi le poti gasi. CU mintea si sufletul deschis cerceteaza, dar nu fi infierat in cugetul tau, incearca sa intelegi si sa discerni... Va cheama mucenicii in vesnicii!

Răspuns utilizator avertizat