| anducu a întrebat:

Urgent!big grin

sunt sefa clasei, presedinta scolii.

la consiliul elevilor am propus sa discutam pe tema"disciplina" pentru ca acum s-au schimbat prea mult comportamentele elevilor. nu stiu ce e respectul, diskiplina.

asa ca pana marti avem de gasit idei. ce am putea noi face ca sa se mai indrepte putin elevii. impreuna cu domnul director si cativa profesori din scoala care ne sustin. in afara de medie scazuta, de cearta, ce alte idei ar fi potrivite?

9 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Pai ganditi-va voi singurei
e scoala voastra

| Bacemi a răspuns:

Eu cred ca ar trebui pus la punt un sistem pedeapsa - recompensa. Trebuiesc apreciati cei care fac bine si in aceeasi masura pedepsiti cei care nu inteleg din greseli. Cred ca ar fi util ca sa fie tinute saptamanal anumite cursuri pentru educarea ( in diverse directii ) a liceeanului in incinta liceului. Ar fi selectati saptamanal anumiti elevi din fiecare clasa ( un numar ales pentrua nu strica nici desfasurarea orelor ) si asa prin rotatie fiecare ar invata cate ceva. S-ar putea pune note prin aplicatii urmate discutiilor respective. Discutiile ar fi libere urmand ca fiecare sa isi spuna parerea si sa dea sfaturi. Cei care sunt mai activi sa primeasca bonusuri.

| anad a răspuns:

Sa functioneze la modul real comisia de disciplina din scoli care sa ajute dirigintele in rezolvarea problemelor, nu doar sa ia cunostinta de abateri si tot numai dirigintele sa fie cel care sa ia masuri. Ar mai fi neaparat necesara o colaborare reala cu parintii care trebuie sa participe la activitati comune cu elevii pantru a-i vedea cum se comporta in mod direct nu doar din comunicarile dirigintelui sau ale copilului.

| Kassandra1408 a răspuns:

Si in scoala noastra s-a dezbatut problema aceasta- elevii erau eliminati 3 zile la biblioteca unde puteau asculta muzica, veni cu laptopul si altele. Si nici nu li se punea absent- noua nu ni s-a parut normal - cel mai bine ar fi ca elevul sa se simta putin umilit de fapta sa - asa ca puteti pune postere prin scola anuntandu-i fapta si pedeapsa - de asemenea, daca e eliminat, ar trebui sa isi petreaca ziua invatand, iar la sfarsit sa dea un test- o intrunire cu psihologul ar putea fi de ajutor.
Daca sunt prinsi la fumat sunt pusi sa faca slujba in folosul scolii, sau sa participe la orele de dirigintie cu cei mici, lecturandu-le despre importanta unui comportament adecvat la scoala. Nici amenzile nu ar trebui sa lipseasca!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Poate ceva teme suplimentare pe care sa le rezolve la scoala, dupa ore si abia apoi sa poata pleca acasa?

| Vizitiul a răspuns:

Spui ca elevii nu stiu ce e aia disciplina si ce-i ala respect. Eu sunt de alta parere. Orice parinte isi educa copilul acasa, il instruieste dupa ratiunea sa. Nu cred ca exista parinte care sa omita din educatia unui copil cei doi factori extrem de importanti, si anume, respectul de sine si respectul fata de ceilalti din jur si nu in ultimul rand disciplina!
Una e sa stii, iar cu totul distinct este sa nu vrei, deci, elevii nu vor sa respecte, nu e vorba de nestiinta. Daca de vorba buna nu se intelege, nu se intelege din ce cearta, nici de bataie si cu atat mai putin de scaderea notei la purtare.
Comportamentul lor o sa se reglementeze odata cu inaintarea in varsta, odata cu schimbarea mentalitatii, odata cu maturizarea.

| Derye a răspuns:

Cum adica in afara de medie la purtate scazuta si cearta?
Adica daca cineva face ceva rau ii scazi media, il certi in public, si mai vrei si alta pedeapsa?
Daca gandesti asa, imi pare rau, dar cred ca eu te'as lua la bataie! La propriu!

Daca NU gandesti asa, cred ca o pedeapsa constructiva ar fi super ok! Adica ceva in gen: ai stricat aia, simplu: aduci alta + i se ia un drept + il tii dupa ore! Foarte important: nu tipi la el. Ii vorbesti calm!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii, in mare parte depinde de felul cum se impune un profesor. Daca le zici asta, le mai cade fata. Probabil ai vazut ca elevii in fata unora nu sufla si a altora scuipa guma pe jos? Mai tine si de educatia de acasa, parintii sunt cei care le formeaza un anturaj avantajos.

| DoDo a răspuns:

Eu cred ca profi sa nu fie rai cu elevi si sa le explice dc este bine sa inveti si sa fi bun!