Întrebare recomandată | pacifistul a întrebat:

Urgent! Sunt student la Academia navala Mircea cel Bătrân la specializarea inginerie electrică si electronică. Doresc sa mă ajutați cu o părere TPU. Vreau sa ma apuc sa fac un curs de Autocad 3d ECDL si sa ma angajez in proiectii nave. Se poate sa lucrez ca desenator la această specializare sau trebuie sa ma transfer la mecanici. In final merita la noi in tara sa lucrez?

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Nu stiu cum sunt specializarile acolo, dar iti pot spune ca n-ai nimic de pierdut daca faci Autocad. Daca inveti programul f. bine poti desena si lucra la ce vrei tu. Angajatorii de azi nu sunt interesati de specialitatea pe care o ai, cat sunt interesati de ceea ce stii efectiv sa faci.
Cu Autocad poti lucra de acasa, poti proiecta orice, si poti lua proiecte freelance. In sfarsit, poti castiga niste bani de buzunar cata vreme esti in academie.
Cand lucrezi in astfel de domenii, nu mai conteaza daca lucrezi la noi in tara sau afara. Salariile se egalizeaza prin intermediul internetului, pentru ca poti fi angajat pe net. Un angajator din SUA spre exemplu va prefera un proiectant bun din India, pe care sa-l plateasca cu 10$/ora, decat unul la fel de bun din SUA caruia sa-i dea $4000/luna. Asa se egalizeaza salariile prin intermediul internetului. Asta o sa se accentueze in viitor, si o sa dispara tot mai mult conceptul de intreprindere fizica, unde toti angajatii stau la un loc.

| pacifistul explică (pentru gratargratar):

Multumesc frumos de raspuns. Chiar ma gandesc sa fac acest curs

| gratargratar a răspuns (pentru pacifistul):

Fa-l!

3 răspunsuri:
| cazimir132 a răspuns:

Se pot face oriunde, daca alegi solutia unei instruiri cu lectii video: studiezi in ritmul tau, platesti de cateva ori mai putin decat la un curs in sala:
http://www.softedu.eu/autocad-2015-.html
http://www.softedu.eu/curs-autocad-lt.html
http://www.softedu.eu/acad-2020-workshop.html
http://www.softedu.eu/curs-autocad-lt-workshop.html