| smaranta a întrebat:

V-ati angaja pentru un salariu net de 5oo ron +15 bonuri, din care sa suportati si cheltuielile de transport? Am primit o asemenea oferta si nu stiu ce sa fac.Stiu,o sa ziceti ca e criza si in lipsa de altceva... dar am mai lucrat in locul respectiv si am ramas cu un gust amar de atunci, in sensul ca ti-se cere sa muncesti pe bani putini, nu se dau nici sporurile de vechime si toxicitate doar dupa 3 luni, iar dupa acest termen ti-se pune cartea de munca in brate pe motiv ca ultimul venit primul plecat, de aceea nu sti ce sa fac.Deci tu muncesti sa le iasa lor comenzile iar pe cand sa ai si tu drepturi depline ti-se da un sut ca apoi cand din nou au nevoie de tine sa o iei de la capat si tot asa.Si inca ceva, bonurile se dau doar daca ai lucrate 15 zile din luna respectiva. Voi ce ati face?

Răspuns Câştigător
| marissa a răspuns:

Asa ceva e de lasat ca ultima varianta. Te tine prea ocupata ca sa mai castigi bani! Ajutorul de somaj nu e ceva mai mare?

10 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Sa muncesti pentru. aceasta suma si in conditiile spuse de tine este de neacceptat mai ales daca ai si o pregatire profesionala minima. Ar fi de acceptat oferta(pana gasesti alta ) in cazul in care ai probleme materiale si iti este de folos orice suma cat de mica.In acest caz accepti cu demnitate si umilintele (nu putem schimba noi peste noapte atitudinea patronilor ) deoarece sunt preferabile cersetoriei.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Sunt sigur ca poti gasi ceva mai bun.

regis
| regis a răspuns:

Salariul si orice alte drepturi se stabilesc pe baza cererii si a ofertei, chiar daca uneori statul incearca sa le reglementeze prin tot felul de legi. Odata ce ti-ai raspuns la intrebarea daca iti permiti sau nu sa refuzi chiar si aceasta suma, problema se pune simplu: poti gasi un loc de munca mai bun pentru aceeasi bani? Raspunsul la a doua intrebare iti va spune care este decizia corecta.

| sandulache a răspuns:

Salut.
Eu in locul tau nu ma-si mai intoarece la ala, chiar daca stiu ca mor de foame pentru 5milioane de lei vechi si 15 bonuri de masa, asta se cheama batae de joc, mai bine iti bagi somajun si stai mult mai bine de cat sa lucrezi 8 orea sau ctae se lucreaza in tara, deci somajul e cea mai buna solutie, bafta multa si succes.

| Brotacelu a răspuns:

Aia e bataie de joc...mai bine "freci duda" acasa decat sa muncesti la aia de pomana...

o zi placuta

| smaranta explică:

E revoltator sa vezi o mana de oameni facand arta pe o seama de nimica, in conditii de munca total improprii, iar de partea cealalta niste clowni care au supravietuit pana acum dupa 89 datorita sforilor pe care le-au tras, si care profita la maximum de pe bietii muncitori. M-as duce mai mult de dragul meseriei ca pentru banii astia nu merita, dar cand ma gandesc ca trebuie sa ma scol la ora 4. 30 ca sa ajung pe 6 parca nu mai imi vine...inca nu stiu ce voi face.

| Vyio a răspuns:

Daca stii ca ai patit-o cu firma respective de mai multe ori chiar, nu te mai duci acolo. Salariul e foarte mic, banuiesc ca programul e de 8 ore.
Daca stii ca n-o sa iasa nimic bine, ca atunci cand trebuie sa-ti iei salariul il iei incomplet sau cine stie cum, nu are rost sa-ti bati capul, chiar daca e criza.
Te imbolnavesti asa si salariul ala n-o s-ti ajunga de medicamente. Mai bine mai rabda putin, pana vei gasi altceva.

| shineofblood a răspuns:

Eu zic sa nu mergi. Mai ales daca ai patit-o cu firma respectiva. Eu cred ca poti gasi un job mai bine platit.De exemplu: la o patiserie la o cafenea, la Kfc, la McDonald's, in magazinele din centrele comerciale, e ceva mai bine platit si nici nu stai in mediu toxic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut
eu ma trezeam intr-o perioada la ora 5, da, in cazul tau trebuie sa te culci devreme seara
2.pe timpul iernii cam greu cu transportul, e sigur ca trebuie sa platesti, dar cand va fi din nou cald, incearca cu bicicleta
3. dupa ce incepi serviciu, incearca sa gasesti colegi care vin din directia in care locuiesti tu si au masina, propune-le o suma simbolica pentru ca sa te duca si pe tine
4.fiind "acolo", esti in mijlocul/focul actiunii, vei avea mai multe motive care sa te ambitioneze sa cauti alt loc de munca mai bun - NU UITA experienta pe care o acumulezi oricum si vechimea pe care ar putea-o aprecia "urmatorul tau angajator"
... ar mai fi N motive pentru care as zice DA daca as fi in locul tau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu una nu cred ca ar trebui sa mergi.Pentru 500ron nu cred ca merita.Verisoara mea lucreaza pentru suma de 800 ron si tot isi cauta alt job.Nu cred ca ar trebui sa mergi mai ales ca ai mai lucrat acolo si nu ai o parere prea buna.Se apropie iarna, transportul o sa fie mai dificil+cu transportul mai cheltuiesi 100 ron, cel putin.