| radu301195 a întrebat:

Ce inseamna drepturi in natura impozabile, asta imi scrie in fluturașul de salariu! Am inteles ca ar si bonurile de masa dar nu am primit bonuri de 600 de lei! Va multumesc!

1 răspuns:
| HadesSs a răspuns:

Se refera la faptul ca drepturile salariale pe care le ai sunt supuse impozitarii adica dai 10% la stat, aproape orice drept benefiezi e impozabil, de asemenea mai ai CAS(Pensie-25%) si CASS(10%) contributia de sanatate.
Deci in concluzie tu dai la stat 45% din salariu, bonurile de masa si norma de hrana nu sunt impozabile.