| anonim_4396 a întrebat:

Va rog imi spune cineva care este diferenta dintre o chitara acustica si una clasica? pe care mi-a recomandati?

8 răspunsuri:
| papatukjatlekjulk a răspuns:

1. chitara clasica foloseste corzi de nylon iar cea acustica (zisa si western) foloseste corzi de otel
2. chitara clasica are gatul mai lat iar cea acustica are de regula gatul mai ingust intocmai ca la chitara electrica
3. la chitara acustica se intalneste de obicei si o tija ingropata in gatul chitarei ce serveste la ajustarea tensiunii. La chitara clasica nu apare elementul asta deoarece corzile din nylon nu exercita o tensiune intr-atat de mare incat sa curbeze sesizabil gatul chitarei. Exista si chitare clasice cu tija dar sunt cam rare.
4. diferentele de sunet-mai "dulce" la chitara clasica si mai briliant la chitara acustica (in mare parte corzile sunt de vina!)

Iti recomand chitara clasica!

| y8yujfuyyfvuy a răspuns:

Acustica si clasica sunt acelasi lcru...
Poate te referi la Electrica si Acustica...La electrica te poti juca mai mult cu sunetele...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Diferentele ti le-a detaliat perfect Alexandra1995. Recomandarile sunt in functie de ce vrei sa canti, dar si de alte lucruri: Daca ai mana mare (esti baiat si ai cam 1. 90 inaltime), iti va fi mai usor sa canti pe clasica, daca in schimb esti o miniona de 1. 5. m, cu o mana ca de copil, iti va fi imposibil sa iei unele acorduri (in special bare-uri) pe clasica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Raspunsuri stupide...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da careifaza cu calsica si la electrica ca sa poti canta la cea electrica poti canta doar daca sti la clasica?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Diferenta este ca la chitara electrica si cea acustica este ca chitara electrica scoate alte sunete si canti mult mai usor la ea

| madvasile a răspuns:

Pt. Flavius : Chitara are 3 corzi de otel (coarde de bass) si 3 de naylon (coarde triple)

| flavius1996 a răspuns:

Am si eu o intrebare...la chitara clasica toate corzile is de plastic? ca eu mi-am luat o chitara cica''clasica''si avea 3 corzi de otel si 3 de plasticthinking