| Iubiticatahh a întrebat:

Va roog ajutati-ma sa ma decidd! Deci! Eu si cu cea mai buna prietena a mea, vroiam la iorga(braila) filologie bilingv englz. dar ne-a spus o profesoara de englz ca e foartee foarte greu! imi place engleza dar nu o stiu chiar asa de bine si mi-a spus ca nu as rezista! Apoi am aflat ca la iorga nu exista profil de filologie simplu! iar prietena mea ar vrea la alt liceu cu filologie simplu cum ar fi.pedagogicu! Dar eu, nu stiu de ce, dar vrea mult la iorga si as fi dispusa sa merg la stiinte sociale insa ea nu prea vrea. Sa fac cum vreau eu si s raman la iorga si fara ea sau sa merg cu ea la pedagocik? ce parere aveti? care liceu e mai bun? si.care este diferenta intre stiinte sociale si filologie? afecteaza cumva lista cu obiective pentr facultatethinking va rog ajutati-maa! fundiiitzaaaaaa!

Răspuns Câştigător
| francesca48 a răspuns:

Eu sunt in clasa a XII-a la filo bilingv engleza si vreau sa iti spun ca nu e greu deloc. Cat despre engleza, noi facem pe 2 grupe, avansati si incepatori. Specializarea asta nu presupune numai engleza. Se axeaza si pe romana, istorie si geografie. La filo dai teza la romana, latina, engleza si istorie/geografie. La stiinte sociale dai la romana, engleza, istorie/geografie si in functie de anul in care esti la logica (clasa aIX-a), psihologie (clasa a X-a), economie(clasa a XI-a) si filosofie (clasa a XII-a). Bacalaureatul e identic. De la stiinte sociale poti da la ASE in plus fata de optiunile pe care le-ai putea avea de la filo. In rest, e cam aceeasi mancare de peste. Initial, vroiam si eu la stiinte sociale, dar nu regret ca sunt la filo bilingv. Sper sa iti fie de folos ce ti-am zis. La urma urmei, conteaza ce iti place tie. Prietenia adevarata tine si la mii de km distanta happy

2 răspunsuri:
| tany_3623 a răspuns:

Eu zic din putina mea experienta ca ar trebui sa te duci unde vrei tu. nu unde vrea prietena ta asa ca mai bine te gandesti tu unde vrei sa te duci nu ne intreba pe noi. Succes