| alexutza7791 a întrebat:

Hey! Sunt clasa a opta si dupa as vrea sa merg la murgoci pe prfil uman dar nu stiu ce sa aleg uman stiinte sociale sau uman filologie. La uman filologie stiu ca se da bilingv engleza, dar as putea da bilingv si la alta limba? pentru ca eu din clasa 1 pana acum am facut engleza si rusa. si ma intrebam daca pot da bilingv pe riusa. As vrea sa-mi ziceti care din pofilurile acestea de pe uman sunt mai bunesi de ce. Eu as vrea dupa liceu sa dau la medicina, doar ca nu stiu ce profil ma ajuta sa dau la aceasta facultate. Sper sa ma ajutati!
Cel mai bun si mai complex raspuns va primi funda si voot! Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| ELmirabell a răspuns:

Alexuta, mergi pe ce profil ti se pare tie bun. De unde sa stim noi? Informeaza-te la liceu despre limba rusa, apoi ia hotararea. Eu am terminat filologia si mi-a prins bine in domeniul medical chiar daca un profil real m-ar fi ajutat probabil mai mult in sensul in care iti va trebui chimie, fizica, etc. in facultate. Dar pana atunci mai ai timp, deci alege ce ti se pare tie bine in moment ( informeaza-te la licee despre oferta lor educationala ).