| Daria a întrebat:

Daca merg la liceu pe profil *filologie bilingv engleza* sau *stiinte sociale", la ce facultate pot merge si ce meserie pot urma mai departe? Multumeschappy

Răspuns Câştigător
| paula02 a răspuns:

Dintre bilingv engleza si stiinte sociale chiar te sfatuiesc sa alegi bilingv. sa stii o limba straina reprezinta un avantaj enorm si iti ofera foarte multe optiuni. "stiinte sociale" e un profil destul de vag unde nu te axezi pe un domeniu concret si la finalul liceului iesi in dezavantaj. daca mergi pe un profil bilingv, poti urma aproape orice facultate, cu exceptia celor unde ai nevoie de stiinte exacte.

1 răspuns:
| KatyB a răspuns:

In primul rand alege bilingv-ul,pentru ca la stiinte sociale nu faci cine stie ce,e ca si cum ai fi in generala,nu te axezi pe o anumita materie,iar in legatura cu meseriile: avocat, jurnalist, translator.etc.