| skr1ptu a întrebat:

Vedeti voi... Sunt broke si vreau sa fac un imprumut pentru o scoala de maseur. E banoasa? Si ce specializare imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| bmerry a răspuns:

Dacă ești muncitor necalificat, adică dacă nu ai studii superioare, poți beneficia de cursurile de calificare oferite de stat. Mama mea a urmat astfel de cursuri, ca bucătar, iar acum profesează. Nu știu care este situația ta, dar te poți interesa. Cursurile sunt gratis și exista inclusiv ca maseur.

| skr1ptu explică (pentru bmerry):

Raspunsul tau m-a ajutat cel mai mult. Ms ca mi-ai spus de cursuri!

11 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Exista curs de masaj care se face la AJOFM (agentia de soma) si e gratuit daca esti somer sau absolvent de liceu.

| DeyCj a răspuns:

Păi dacă eşti falit, şi nu ai o sursă de venit legală înregistrată la ANAF minim 3 luni n-ai şanse să obţii împrumutul.
Meseria ar fi bănoasă dacă-ţi creezi reţeaua proprie de clienţi, dar nu uita că nu eşti singurul ce oferă astfel de servicii.
Dacă ştii face asta şi încă nu ai calificare, recomand prima dată să-ţi creezi reţeaua proprie de clienţi şi apoi să demarezi procedurile de legalizare a afacerii(PFA de exemplu).

| Violleta2022 a răspuns:

Toate meseriie sunt bune si banoase, daca muncesti pe rupte pentru ele.
Baiul mare este ca, nici un curs nu vine cu loc de munca asigurat, asta fiind problema ta si a milioanelor de absolventi de facultate, sa va gasiti singuri, locuri de munca.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Adică esti falit scrie româneste ca poate nu toti inteleg cuvîntul, Cu băncile nu e de glumit, au dobînzi uriașe si daca afacerea ta nu va merge deunde vei achita imprumutul?

| skr1ptu explică (pentru CristiDinBucuresti):

Imprumuturile sunt facute pentru momente de genul. Investesc intr-o scoala ce o sa-mi scoata o diploma care o sa-mi permita sa ma angajez. Daca sunt angajat, am salariu si pot plati imprumutul. Si ce daca au dobanzi? Daca esti destept, folosesti imprumuturile sa-ti aduca bani ca sa platesti dobanzile.

| Dismally a răspuns:

Depinde unde lucrezi, din ce am vazut eu nu castigi mult, salariile incep de la 1400 lei/ luna.

| skr1ptu explică (pentru Dismally):

In strainatate sunt alte salarii

| Dismally a răspuns (pentru skr1ptu):

Stiu, eu vorbeam de Romania happy

| Goete a răspuns:

Daca faci masaj erotic la barbati; la cati gay sunt, scoti bani frumosi happy

| lalaura94 a răspuns:

Vad ca vrei sa pleci in strainatate. Poti trai linistit ca maseur, atat timp cat esti dispus sa lasi familie, prieteni tot si sa mergi in vestul / nordul europei sa te descurci singur. Recomand sa inveti limba tarii in care mergi + engleza si sa te asiguri ca scoala/cursul/sau ce faci este acreditat si are echivalent in tara respectiva. Eu unul in locul tau m-as fi angajat 3 ani ca ospatar sau ceva, sa-mi platesc o facultate de kinetoterapie acreditata, si as fi plecat cu aia in afara undeva intr-o tara Scandinava daca voiam bani, sau Spania/Italia daca eram dispus sa las din bani pentru vreme mai frumoasa.