| Radandam a întrebat:

Dacă îmi place geografia, și vreau sa am o meserie de viitor și banoasa in domeniul asta, ce facultate și specializare pot face? Vreau cât mai multe păreri

7 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nici una.

Daca faci facultatea de geografie si vrei sa lucrezi in domeniu o sa ai de ales intre invatamant si agentii de turism.
Exista un procentaj de joburi platite bine in domeniu? Absolut. Ai sanse sa prinzi unul? Mici.

| Catrice a răspuns:

Turism.

| cristimihailov a răspuns:

Fa-te doctor.
Lasa feografia ca hobby sau cel mult pentru a invata despre noua ta tara.

| StrongHeart a răspuns:

Ghid turistic sau profesor de geografie.
E o materie interesanta subapreciata, iti urez succes daca mergi in directia asta.

| zilog a răspuns:

Nu mai face facutate mergi direct la un partid politic să te pună directror pe undeva pentru ca lor nu le plac oamenii cu facutăți https://www.youtube.com/watch?v=JVkqDAP7gAk&feature=youtu.be

| Sonia822 a răspuns:

Daca vrei avere, faci Drept la stat, devii avocat, notar. Medicina la stat, devii doctor, sau dentist. Cam atat. Cu geografia nu prea ai ce face, ca e mfie, turism nu mai e, de plecat nu mai pleaca nimeni, in ministere sunt ai lor, si daca nu faci la stat, nu obtii atestat si nu poti deschide nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prof de geografie, geolog, speolog, NASA