| ceco a întrebat:

Vi se pare normal ca la angajarea pe orice post sa se ceara experienta? adica care e sansa unui tanar absolvent de liceu sau de facultate sa se angajeze pe un post cu calificarea care a terminat-o...ba chiar acum se cere experienta chiar si pentru muncitorii necalificatilaughing noi cei care nu am lucrat niciodata ce sa facem ramenem la nesfarsit fara loc de munca pentru ca n-avem experienta? pai cum sa facem experienta daca nimeni nu te angajeaza fara experienta?

7 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

La unele posturi trebuie neaparat experienta prin natura obligatiilor postului.De ex.se cauta inginer pentru postul de inginer sef la o fabrica! E clar ca nu ai ce cauta.Sunt firme care angajeaza absolventi si pentru avantajele materiale pe care le au din partea statului. Daca angajeaza someri sau absolventi, timp de un an vor primi un salariu minim pe economie pentru ficare angajat, conditiia fiind sa-l tina angajat timp de doi ani.Mai sunt si alte avantaje care mie imi scapa acum.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Fiecare dintre noi, care au lucrat, a avut un prim loc de munca unde a mers fara experienta. Unii cer, si cu atat mai mult cu cat e vorba de munca necalificata, pentru ca vor angajati care sa intre repede in "paine". Sunt insa companii mai mari sau job-uri mai modeste unde sa iti poti face mana pentru un salariu mai putin pretentios. Acum este oricum mai greu pentru oricine cauta un job, cu experienta sau fara. Se va echilibra pe parcurs.

| costymaximus a răspuns:

Cauza nu e asta.Principala cauză este aceea că sunt foarte mulți oameni fără loc de muncă și angajatorii au de unde alege, pentru un post vizionează 100 de oameni, că are de unde.Acum 2-3 ani cînd nu erau atâți șomeri, nu prea aveau ce alege și acceptau mai ușor pe cineva, acum îți cere pentru un post de necalificat competențe ca pentru un director.

| mami a răspuns:

La interviu te prezinti cu scrisoarea de recomandare de la liceul unde ai facut practica 2 ani in meseria care ai ales-o sau de la facultatea unde ai terminat studiile {(3-6 ani ai facut in fiecare vara practica)daca ai facut-o stii sa lucrezi iar daca nu atunci...}

| HBK a răspuns:

Nu mi se pare deloc normal, ar trebui sa existe niste criterii, niste derogari pentru studentii care abia au iesit dupa bancile facultatilor fara pic de experienta.In majoritatea cazurilor, am obs ca cer aprox. 2 ani de experienta.De unde sa ai acesti ani, daca nimeni nu-ti da sansa sa-i incepi sa-i practici.De fapt,cu totii stim cum se fac mai nou angajarile din ziua de astazi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Întradevăr mulți patroni se feresc sa angajeze persoane fără experiență și pe buna dreptate zic eu. Dar exista un contract de munca pentru formare, durata maxima a acestui contract este de 2 ani și bineînțeles ca nu ai aceleași beneficii pe care le are un contract pe durata nelimitata dar te ajuta sa capeți experiență.
Acum problema este sa găsești pe cineva care sa îți facă un astfel de contract.

| supraponderallacap a răspuns:

Poate minim e experienta se cere la anumite posturi, dar ce liceu sau facultate ai absolvit daca nu stii in ce te bagi?