| bestfully a întrebat:

Voi ce ati face in locul meu? Sunt la facultatea(colegiu de 4 ani) de asistenta medicala generala. Problema este ca am fost foarte buna la limbi straine, dar nu mi-a placut meseria de profesoara. Din pacate cu Litere doar asta poti fi:profesor si traducator. Acum sunt in anul 1 si sa invat nu imi este greu, pentru ca mereu am fost constiincioasa. E greu sa imi placa practica in spital. Spitalul pentru mine e un loc foarte neplacut. Si in nici un caz nu -mi doresc sa lucrez acolo. Dar nu prea am d e ales. Dupa cum stiti, multe facultati sunt fara viitor, doar suna bine denumirea lor. De asta nu stiu ce sa fac: sa stau aici, sa ma chinui 4 ani, stiind ca nu-mi place deloc meseria si sperand ca intr-o buna zi o sa-mi placa, sau sa-mi urmez pasiunea-limbile straine, stiind ca voi ajunge o amarata de profesoara? Ce e mai bine:profesoara sau asistenta? O asistenta face clisme, perfuzii, injectii, pune sonde, iar o profa vine cu catalogul in mana si preda unor elevi dezinteresati. Sincer as prefera profesoara, pentru ca asistenta mi se pare ca face lucruri dezgustatoare. Dar nici profesoara nu mi-as dori, adica amandoua meseriile nu imi plac. Sunt foarte dezamagita.

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Gandeste-te la ce ti-ar fi mai usor de suportat in cele doua meserii : situatia umilitoare atunci cand un elev arunca dupa tine cu ghemotoace de hartie sau, mai rau, te-njura sau, greata resimtita la vederea corpului uman si a lichidelor biologice

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu vad nimic dezgustator in a fi asistenta si a-i face pe oamnei bine. Mi se pare o meserie nobila si plina de satisfactii. De asemenea, mi se pare o meserie nobila a fi profesoara.
Cred ca problema e doar in mintea ta, in perceptia ta, de vreme ce tu vezi ca dezgustatoare cele mai nobile si mai minunate meserii. Eu practic medicina, sotul meu e profesor. Suntem amandoi foarte mandri de asta si consideram ca avem meserii extraordinare. Sincer, ma simt jignita de perceptia ta. Nu inteleg cum s-a ajuns la o asemenea distorsionare. Poate ar trebui sa consulti un psiholog.

Abh
| Abh a răspuns:

Eu sunt asistenta medicala si lucrez intr-un spital judetean. Vreau sa-ti spun ca am stiut de la 13 ani ca imi doresc aceasta meserie si am trecut peste multe prejudecati ca imi implinesc visul. Daca deja consideri ca nu iti place, renunta! Este o meserie grea care se face cu suflet si daruire.

| Foxilikkkă a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi in continuare pe ceea ce-ti place.adica limbile straine happy Si sa te faci translator! E o meserie frumoasa banoasa ...care consider ca ti-ar aduce numai satisfactii din moment ce iti si place.Renunta la Fac de asistenta medicala, iti ratezi viitorul daca faci greseala de a ramane la o facultate unde stii ca te duci parca fortat, nu ca iti place si vrei!
Eu asta as face in locul tau.
Mult succes!:*

| jimripper a răspuns:

Nu poti sa avansezi in grad? nu cred ca toate fac "chestii oribile"
Eu personal am vazut asistente destul de dragute si nici chiar triste, pe langa niste doctori residenti...