| Busoieu99 a întrebat:

Voi ce parere aveti de "a avea relatii, pile" la noi? Nu zic, poti ajunge politist, programator, multe meserii si fara pile dar sunt si multe unde nu ai ce cauta fara pile si inca ceva, chiar daca devii politist, fara pile, te baga in zone mai periculoase, o bataie de joc.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Treaba cu pile se intampla la bugetari, mai ales acolo unde nu sunt examene serioase pentru ocuparea unui loc de munca.

la privat toata treaba se intampla in 99% din cazuri pe merit. Daca nu, pierde patronu

| carevaescu a răspuns:

Fiecare societate are un grad de corupție pe care îl poți vedea la orice scară și orice instituție privată sau publică, iar acest fenomen de "relații și pile" îl găsești peste tot în lume, în moduri diferite și în domenii diferite, dar tot există.

A conștientiza că există pur și simplu nu este productiv, ba chiar poate duce la un pesimism exagerat. Mai bine l ai vedea ca pe o parte din realitate și ai folosi aceste informații să "navighezi" mai bine. Poți ajunge departe pe propriul merit, dar nu te ajută toate frustrările produse atunci când vezi că cineva ți o ia înainte în baza relațiilor. Din contră ar trebui să te indemne să investesti, mai mult cu tine, în așa fel încât să fii atât de competent încât nimeni nu te poate ignora sau înlătură.

Mult succes și multă baftă!