| anonim_4396 a întrebat:

Voi daca ati sti sigur ca nu vreti sa va faceti profesori, v-ati duce la Litere(limbi straine)? Daca v-ar place aceasta facultate, v-ati duce doar din pasiune? Ar merita sa cheltuiti bani cu asa o facultate?

4 răspunsuri:
| JustArmy a răspuns:

Poti sa intri la buget. si poti sa mergi cu doua facultati. facultatea de litere si una care sa-ti ofere un loc de munka bun.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Da. Eu însumi sunt un caz. Fac două facultăţi deodată. Facultatea de litere la taxă căci cu medie de mate-info nu ai nicio şansă între fătuci cu medie de filologie dar care nu îşi ştiu propriul nume cu buletinul în mână.
Eu nu fac modulul pedagogic şi nu vreau să devin profesor dar studiez limba norvegiană, limba rusă, limba daneză, limba suedeză şi limba germană. De ce? Pentru că pot şi pentru că-mi place.
Nicio limbă străină nu e inutilă, să ştii asta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Desigur. Cum ar fi sa fac o facultate care nu-mi place, doar pentru salariu? Pana la urma, voi regreta decizia luata si voi demisiona(daca nu-mi place meseria si-o fac pentru bani).
Din cate stiu eu, de la litere poti ajunge si altceva, nu doar profesor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai inclinatie pentru asta este pacat sa nu te duci pana la urma este o facultate care iti face placere, nu numai profesor te poti face din meseria asta...