| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa intreb care sunt avantajele meseriei de profesor. Eu vreau sa dau la Litere, sectia engleza-franceza. Mi s-a spus ca e mult mai greu cu 2 limbi straine, dar asta e. Daca as putea, as alege 3. Intotdeauna mi-a fost groaza de meseria de profesor, dar e totusi mai bine decat sa fiu invatatoare. Trebuie sa ma obsinuiesc cu ideea. La altceva nu ma descurc, de acum trebuie sa merg pe drumul acesta. Eu mi-as fi dorit sa am un cabinet, sau un birou, unde sa lucrez cu 2-3 colegi, sau sa calatoresc, dar din pacate in viata nu faci ce vrei. E prea tarziu pentru regrete. La drept nu pot merge pentru ca nu am pile, daca as face alta facultate as fi somera. Facultatea de Litere e unica solutie (si meseria de profesor-din pacate). Multi isi doresc sa fie profesori, poate pentru ca iubesc copii, din pasiune. Dar la mine nu este vorba de pasiune. Nici intr-un caz. Totusi inca nu e prea tarziu sa ma razgandesc cu aceasta facultate. Voi ce ati face daca ati fi in locul meu?

7 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Daca nu-ti place meseria de profesor, sa nu o urmezi, pentru ca vei fi nefericita.Gandeste-te ca o vei profesa toata viata si odata prinsa intr-un sistem iti va fi greu sa intri in altul care poate deveni inaccesibil odata cu trecerea anilor. Facultatea despre care vorbesti este foarte buna si iti ofera si deschiderea spre alte indeletniciri decat cea de profesor. Poti lucra intr-un birou de traducatori, foarte necesari astazi, poti fi ghid turistic sau translator prin vreo institutie sau intreprindere care are relatii cu altele de acelasi fel din toata lumea.Atat franceza, dar mai ales engleza faciliteaza accederea in diverse locuri de munca unde nu e nevoie sa expui cunostinte in fata unor copii cu care nu ti-ar placea sa lucrezi. A alege o meserie nepotrivita e o adevarata sursa de nefericire pentru o intreaga viata.

regis
| regis a răspuns:

Singurul avantaj este programul de lucru lejer. Dar daca nu o faci din pasiune, e greu de crezut ca vei fi un bun pedagog. Iar in aceste conditii nu vor suferi numai elevii, ci vei suferi si tu. Eu de exemplu sunt convins ca niciun profesor care si-a practicat meseria cu daruire si cu pasiune nu a ajuns inca vedeta pe youtube; cei care ajung bataia de joc a elevilor sunt in general cei care nu sunt facuti pentru aceasta meserie. Mie de exemplu mi-ar fi placut foarte mult sa fiu profesor, insa analizandu-ma mi-am dat seama ca in ciuda pasiunii, imi lipsesc alte calitati necesare in aceasta meserie, prin urmare am renuntat la idee, considerand ca nu ma multumesc cu un statut de dascal mediocru.
Daca te pasioneaza limbile straine, eu te-as sfatui sa urmezi aceasta facultate, insa gandeste-te la alte meserii (de exemplu translator).

cami
| cami a răspuns:

Niciodata sa nu faci ceea ce nu-ti place, si mai ales nu-ti alege o meserie care sa nu-ti placa, fiindca va trebui s-o practici toata viata. (deci, toata viata vrei sa ai o stare de regret?! )
Te contrazic, in viata TREBUIE sa faci ce vrei, eu in locul tau.as da la medicina.
Te sfatuiesc sa dai la drept.

| anad a răspuns:

Astazi meseria de profesor nu prea are avantaje, dar poti sa dai linistita la aceasta facultate daca crezi ca acolo faci fata. Dupa absolvire ai mai multe oportunitati cu limbile straine.

| anna01 a răspuns:

La Litere nu exista sectia de 2 limbi straine, doar la Limbi straine, poti opta insa pentru romana-engleza. Iar de la Litere nu iesi in mod necesar profesor, e o teorie eronata, crede-ma.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In aceasta meserie daca nu este pasiune, nu are rost sa profesezi, TREBUIE sa pui suflet ca sa ii poti ajuta pe elevi sa invete, mai ales in aceste zile; un birou de traduceri daca termini franceza-engleza, dar poate o sa te indragostesti de "CATEDRA" si de copii.INVATAMANTUL NOSTRU ARE NEVOIE DE INIMI CARE SA BATA PENTRU COPII, nu numai pentru salarii!

O ZI LINISTITA!

| punkish_3490 a răspuns:

Gandeste-te ca ai vacante mari