| Chimichanga a întrebat:

Voi trece direct la subiect: Ce trebuie sa fac pentru a ajunge profesor de liceu?

Am cautat pe net/forumuri si bloguri, iar de acolo nu am aflat mare lucru. Informatiile postate in 2011 spun ca trebuie urmat modulul psihopedagogic nivel 1 apoi 2, pe urma a fost o schimbare frumoasa in legea invatamantului si a aparut masterul didactic, care aparent inlocuieste modulul psihopedagogic. Daca nu ma insel, acest modul nu v-a mai putea fi urmat incepand cu anul scolar 2015-2016. Cu toate acestea, modulul psihopedagogic inca poate fi urmat in timpul facultatii sau dupa in regim postuniversitar, dar nu devine redundant din moment ce exista masterul didactic?

Ajunge sa fac masterul didactic( 2 ani + acea bursa de 700ron) dupa terminarea facultatii( fara a urma modulul psihopedagogic) pentru a deveni profesor de liceu?

Multumesc pentru timpul acordat.

4 răspunsuri:
| Aleqa a răspuns:

Deci, cand vei ajunge la respectivul liceu, bineinteles ca te vei duce la director sau directoare.

Ei iti vor da un anumit test bazat pe intrebari pentru un om cu facultate (depinde si materia pentru care vrei sa fi profesor), apoi iti vor cere datele personale, diplomele si rezultatele obtinute la facultatile facute.

In final, vei fi anuntat daca ai primit postul, iti vor zice suma de bani primita, si vei incepe de luni sa fi profesorul liceului!

| Chimichanga explică (pentru Aleqa):

Mersi de raspuns. Daca am inteles corect, aici imi spui ca nu imi trebuie nici modul psihopedagogic, nici master didactic, doar sa ma duc la liceul dorit si sa ma inscriu la probele pentru posturile scoase la "licitatie". Astfel, nu cumva candidez pentru un post de suplinitor?

| Aleqa a răspuns (pentru Chimichanga):

Nu chiar... Iti trebuie si master, dar nu intotdeauna. Mergi si vezi apoi iti vei da seama.

| fatadedac a răspuns:

Conform Legii 1 trebuie sa urmezi masterul didactic dupa facultate. Acest aster este acelasi lucru cu modulul psihopedagogic (daca ai facut modului in facultate, nu mai ai nevoie de master, e acelasi lucru) Dupa ce termini cu masterul, daca e cazul, incepi sa cauti un post liber de profesor.
Posturile se afiseaza pe situl mect prin luna mai si pe siturile inspectoratelor judetene.
Te uiti in Centralizator, vezi ce poti sa predai, citesti metodologia de miscare a cadrelor didactice pe anul respectiv, si urmezi pasii de acolo pentru a te inscrie la un concurs pentru post.
E cam complicat prima data, dar o sa te obisnuiesti.
Mai intra pe forumurile profesorilor(la siveco) si mai intreaba ce nu intelegi.