| anaamariia a întrebat:

Vreau sa ajung sa fiu detectiv....cum as putea face si stiti vreun liceu aproape de constanta?'

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ca să ajungi detectiv trebuie să urmezi cursurile facultății de drept, școala de detectivi cu atestat la purtător.
Pa, pa.

| Adelina9990 a răspuns:

Calitatea de detectiv particular persoana care îndeplineste cumulativ urmatoarele conditii:

a) are cetatenia româna sau cetatenia unuia dintre statele membre ale Uniunii Europene ori ale Spatiului Economic European;

b) poseda cel putin studii medii si este absolventa a unei scoli postliceale de detectivi sau a îndeplinit functia de politist ori lucrator în cadrul unor institutii publice cu atributii în domeniul apararii, ordinii publice sau sigurantei nationale sau este absolventa a unei institutii de învatamânt superior;

c) este apta din punct de vedere medical;

d) sa nu fi fost condamnata pentru infractiuni savârsite cu intentie;

e) nu desfasoara o activitate care implica exercitiul autoritatii publice;

f) a obtinut avizul inspectoratului de politie judetean sau al Directiei generale de politie a municipiului Bucuresti, dupa caz;

g) a promovat examenul de atestare a calitatii de detectiv particular.

Nu se fac referiri în lege cu privire la vârsta celor care doresc sa dobândeasca calitatea de detectiv particular.