| 27110012 a întrebat:

Vreau sa ajung un detectiv dar ce liceu ar trebui sa urmez?

Răspuns Câştigător
| Lothar a răspuns:

Cum poti sa ajungi detectiv

În conformitate cu prevederile legale, activitatea de detectiv particular poate fi desfasurata numai de persoanele care sunt atestate profesional.

Atestarea se face de catre o comisie la nivelul inspectoratului de politie al judetului, respectiv al Directiei Generale de Politie a Municipiului Bucuresti, în urma verificarii cunostintelor de specialitate, potrivit unei tematici stabilite.

Potrivit site-ului detectiviparticulari.info, poate dobândi calitatea de detectiv particular persoana care îndeplineste cumulativ urmatoarele conditii:

a) are cetatenia româna sau cetatenia unuia dintre statele membre ale Uniunii Europene ori ale Spatiului Economic European;

b) poseda cel putin studii medii si este absolventa a unei scoli postliceale de detectivi sau a îndeplinit functia de politist ori lucrator în cadrul unor institutii publice cu atributii în domeniul apararii, ordinii publice sau sigurantei nationale sau este absolventa a unei institutii de învatamânt superior;

c) este apta din punct de vedere medical;

d) sa nu fi fost condamnata pentru infractiuni savârsite cu intentie;

e) nu desfasoara o activitate care implica exercitiul autoritatii publice;

f) a obtinut avizul inspectoratului de politie judetean sau al Directiei generale de politie a municipiului Bucuresti, dupa caz;

g) a promovat examenul de atestare a calitatii de detectiv particular.

Nu se fac referiri în lege cu privire la vârsta celor care doresc sa dobândeasca calitatea de detectiv particular.

1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu are relevanță liceul, se face curs și apoi trebuie să iei atestatul. Vârsta minimă 18 ani!
Pa, pa.