| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa dau la facultatea de Drept ca sa devin judecator.Ma gandesc la avantaje si la dezavantaje.Beneficiile pentru mine ar fi ca am un statut bun,salariu foarte mare, pozitie inalta in societate si placerea de a-mi face datoria de judecator.Problemele acestei profesii este ca nu am un program flexibil de munca si nu vreau sa ma cred un "zeu" si sa ma mandresc cu asta printre ceilalti oameni ca si cum eu as fi Dumnezeu.Si este foarte mult stres psihic pentru o persoana.Asa este si pentru profesia de procuror.Aceste doua cariere imi plac foarte mult, dar nu as vrea un job in care sa ma stresez foarte tare si nu as vrea sa fiu prezent minim 8 ore zilnic la munca.Alte domenii juridice nu imi plac.Imi place de exemplu,actoria, dar nu vreau sa traiesc pe un salariu de 1500-2000 de lei pe luna si sa fiu sarac.Nu stiu ce facultate sa imi aleg si ce job pe baza acesteia.Sunt in clasa a 11 a si sunt indecis.Ce sa fac?

4 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

"nu as vrea sa fiu prezent minim 8 ore" vesti proaste, daca vrei salar, oriunde trebuie sa lucrezi macar 8 ore.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca nu-ti place sa muncesti eu zic sa lasi dreptul. Am avut ocazia sa iau contact cu absoventi de drept pe care-i respectam pentru faptul ca nu stiau nimic.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Daca îți place, urmează Dreptul. Dar eu as alege procuror si nu judecător.

| Anuket a răspuns:

Orice alegi în viața asta e nevoie să faci un sacrificiu. Deci vezi și tu care îți convine mai mult că pentru ambele opțiuni ale tale trebuie să muncești mult.