| 123coco a întrebat:

Vreau sa devin electrician. sunt la un liceu pe profil electric. doar ca la acest liceu nu prea fac practica, vine maestrul si stam degeaba. ce credeti, este vreo sansa sa devin electrician?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Aici este problema maistrului(maestru este altceva). Trebuie sa faceti si practica.Asa este in programa scolara. Daca o tine-ti tot asa slabe sperante sa inveti ceva.La acel liceu.

| Sonnayasashikushinaide a răspuns:

Invatamantul din Romania este slab. Dar poti sa inveti pe cont propriu folosind internetul, toate informatiile din lume se gasesc pe net, gratis.
Totul e sa vrei sa inveti.
Iti recomand sa inveti Engleza in primul rand (daca nu stii), iti deschide o alta lume, sa numai zic ca cele mai bune materiale de studiu sunt scrise in engleza, fiind cea mai populara limba.
E foarte simplu sa incepi sa inveti singur, cauti pe google ce subiect vrei.
Gasesti pe net si cum sa construiesti o bomba atomica la dracu', important e sa vrei, sa ai motivatie.

| OnuOnulică a răspuns:

Da, sunt sanse acuma totul depinde de tine.

| neutrino a răspuns:

Da, dar nu unul bun.

| horia2012 a răspuns:

Bine inteles. Daca ai notiunile de baza poti invata singur, daca vrei, de pe net, biblioteca pentru diferite manuale.
Exemplu de manual:
http://www.chorus.ro/......ctrice.pdf
(daca vrei sa-l salvezi, te duci in meniu - File- save page as-

| cupydo0n a răspuns:

Si eu am facut liceul la profilul prelucrarea lemnului'. Am diploma de tehnician in prelucrarea lemnului, cel mai mare grad dar abia daca pot sa bat un cui drept.
La fel ca tine practica nu a existat.
In ultimul an nici nu am avut maistru habar nu am cine a pus note la practica pentru ca erau doi si unul zicea ca facem cu celalalt si asta zicea invers. Am mers acolo toata clasa de vreo 3 ori si nu vroia nici unu sa faca cu noi asa ca nu am mai mers deloc tot anul.
In fine am trecut, am diploma si acum raspund la intrebari pe TPU pentru ca nu am de munca laughing.

Daca vrei sa inveti si iti place invata singur pentru ca altfel nu o sa inveti niciodata. Dupa ce termini scoala incerca sa cauti un electrician si sa lucrezi cu el ca ajutor doar asa prinzi ceva practica.
Eu stiu ca meseria se fura nu se invata asa ca gandeste-te bine.

Bafta.