| ViolentDemise a întrebat:

Vreau sa devin judecator, dar am nelamuriri. FUNDA!
Buna TPU, am 17 ani si cand eram micuta mi-am dorit sa fiu avocat, acum ca am crescut mi-e mai clara treaba si am decis ca vreau sa devin judecator. Stiu tot procesul, cu faculta si INM-ul, dar am anumite nelamuriri, si nu stiu pe cine sa intreb :
1) Ca sa devin judecator, trebuie sa dau neaparat masteratul si doctoratul? Daca da/nu, ce influenta are asupra profesiei de judecator?
2) Daca dupa facultate dau masteratul, cu ce ma aleg in plus? Dar dupa doctorat? Ce pot iesi dupa astea doua?
3) Cat timp trebuie sa fac in plus ca sa dau masteratul si doctoratul?
4)Aproximativ, Dupa cat timp de la inceperea facultati voi putea profesa in cadrul judecatoresc?
Multumesc mult la toti :*

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu trebuie.
2.Vei putea urca in rang, de la judecator de judecatorie la judecator de tribunal, de Curte de apel, etc.
3. Undeva pe la 4 ani, dar doctoratul il poti face si in timp ce profesezi.
4. Dupa cel putin 2 ani(atat tin cursurile INM) vei fi judecator stagiar si dupa efectuarea stagiului de 1 an vei fi definitiv, aceasta daca totul merge bine(intri din prima si reusesti tot asa la examenele de terminare a INM si la definitivat).
Pentru a vedea exact conditiile si cum decurge cariera citeste L.303/2004 privind statutul judecatorilor si procurorilor, cu md. si compl. ulterioare, in special art.12 si urm., o gasesti actualizata pe site-urile oficiale ale INM sau a MJ. Numai bine!

| ViolentDemise explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc! mi-ai fost de mare ajutor big grin ma simt mai desteapta cu 2 secunde laughing

| mixxjim a răspuns (pentru ViolentDemise):

Din cate stiu eu, astazi masteratul e cam musai, fara el ai facut facultatea cam degeaba, ca ramai cam ultimul prost. toti se uita azi sa ai multe diplome, in special intr-un mediu precum cel de care vorbesti. masteratul se face imediat dupa facultate, dureaza doi ani, gasesti informatii pe site-ul facultatilor de drept. la ce-ti foloseste? evident e o specializare, ai mai multe informatii dintr-un domeniu si evident ca foloseste si cand e vorba de promovari, bonusuri de salarii etc, dar si de postul pe care-l ocupi - daca vrei un post mai bun evident ca-ti trebuie cat mai multe diplome, chiar daca esti foarte bun pe meserie, cei cu diplome au prioritate. sper ca am mai adaugat 1 secunda de desteptaciune cu raspunsul meu laughing

| ViolentDemise explică (pentru mixxjim):

Da laughing, mersi mult. acum inteleg, oare doctoratul tine la fel de mult cat masterul?

| mixxjim a răspuns (pentru ViolentDemise):

Doctoratul tine mai mult, adica la doctorat nu mergi la niste cursuri, doctoratul inseamna cercetare si obtinerea unui rezultat, a unor concluzii deosebite in domeniul ales, de-aia si primesti titlu de "doctor in...", adica esti maxim in domeniul respectiv. pentru asta trebuie sa citesti foarte mult, sa publici articole, si cum asta se face in timp ce muncesti si nu prea ai timp poate dura ani buni de zile. de obicei cam 5-6 ani, dar poti ajunge si pina la 10 ani, depinde ce domeniu alegi si unde lucrezi (cat timp liber ai). plus ca mai ai si o familie, daca mai apar si copii eheiiii, distractie mare. oricum, la doctorat sunt admise numai persoane care au avut medii foarte mari in facultate si la master, peste 9.80 sau ceva apropiat.

| ViolentDemise explică (pentru mixxjim):

Lol, o sa fie mult de lucru. de abia astept big grin, ador meseria asta, si nu vad altceva mai potrivit pentru mine. multumesc mult! majoritatea ma descurajeaza, zicandumi ca daca nu am pile si miliarde, pot sa uit de meseria asta. Dar stiu ca o sa fie ok, sper sa reusesc! big grin

| mixxjim a răspuns (pentru ViolentDemise):

Daca iti place atat de mult si iti doresti sa faci asta asa de mult sigur o sa reusesti, printre aia cu pile si miliarde mai scapa si din cei fara, nu de alta, dar cineva trebuie sa si munceasca laughing oricum, mult succes, iti doresc din suflet sa reusesti!

| dianadiana222 a răspuns (pentru ViolentDemise):

Ioi sa nu astepti. a sa ai foarte mult de invatat pentru un examen in jur de 500 de foi albe si gandeste-te ca nu ai numai unu plus ca examenul la INM nu intra tot... trebuie sa stii tot ca la carte pe orce domeniu chiar daca vrei doar pe penal sau comercial, etc adica ai mult de munca 4 ani facultatea daca iei examenul la INM 2 ani stai in instanta apoi dai inca un exameni si daca il iei intri pe post. si sa stii daca iei examenul cu nota mare iti alegi tu unde vrei sa lucrezi adica in ce oras daca nu te repartizeaza ei unde vor. a si mai intai trebuie sa iei liceenta daca mai vrei alte detalii poti sa imi spui ...iti spun din propriiile experiente. succes papa

Răspuns utilizator avertizat