| Ucigasuldeprostie a întrebat:

Vreau sa imi deschid un magazin de piese / service biciclete. Credeti ca voi avea clienti?

7 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Problema principala ai omis-o. In primul rand trebuie sa iti deschizi o firma pentru ca magazinul sa functioneze legal altfel vorba aia, te paste mititica. O deschidere a unei firme si implicit inregistrarea ei te va costa aprox 1500 Ron + un contabil (fara un contabil NU iti vei putea derula activitatea). Apoi ai nevoie de un minim de 2 angajati cu carte de munca pe perioada determinata sau nedeterminata deci iarasi un cost minim de 1380 RON pe luna. Apoi trebuie sa iei in calcul impozitul semestrial care nu tine cont de profitul firmei. Asadar o cheltuiala minima in primul an de 1500+ 16560+ salar contabil+ un minim de 7200 de ron (chirie anuala la 150 de euro pe luna ceea ce e iar un pret parca prea bun)+ capitalul circulant unde intra plata furnizorilor, plata pieselor care vor face obiectul vanzarii, apa curenta, incalzire, electricitate). Daca dispui de aceste resurse si vii cu ceva nou pe piata ( ai nevoie de o publicitate buna) atunci exista sanse sa ai succes!

| YunaFFX a răspuns:

In primul rand trebuie sa-ti gasesti niste furnizori ca sa ai de unde sa iei piesele. O sa-ti mai trebuiasca si un soft unde vei inregistra toate vanzarile si comenzile pe care le vei avea. Apoi locul unde ai magazinul este foarte important (asta e ceva care iti decide si ce preturi o sa ai, in cazul in care o sa inchiriezi/cumperi un loc unde sunt alti competitori ca sa zic asa). Nu stiu cat de cautate sunt aceste magazine de service/piese biciclete, dar in capitala sau intr-un oras mare cred ca nu va fi problema. Sper sa te ajute.

| YunaFFX a răspuns:

In general acel soft il poti lua de la furnizor sau trebuie sa-l cumperi. Stiu de la un prieten care are un magazin de piese auto si softul l-a cumparat de la furnizor, configurat cu datele lui si cu o baza de date de unde comanda piesele respective, elibereaza facturile, etc. Fara acel soft este ilegal sa comercializezi piese auto, pentru ca nu exista o dovada ca le iei de undeva, dai suspiciunea ca ar fi furate. Eu asa stiu, poate la piese pentru biciclete situatia sta altfel. Despre asta vorbesti in detaliu cu furnizorul, el stie cel mai bine despre asta.

| Ucigasuldeprostie explică:

Problema cu furnizorii am rezolvat-o. Cat despre locatie nu stiu inca, ori la mine pe proprietate privata sau cu chirie. De ce soft special? Nu ar merge cu xcel?

| Ucigasuldeprostie explică:

Theace cred ca nu stii ce vorbesti... laughing Ai auzit de asociat unic? Nu te obliga nimeni sa iti iei contabil daca nu ai angajati si mai ales nu esti obligat de nici o lege sa ai minim doi angajati. happy Toate cifrele alea sunt exagerate.

| Ucigasuldeprostie explică:

YunaFFX si tu la fel. Pai daca eu cumpar piesa de la furnizoru x y si z cum sa nu am dovada ca eu am cumparat acea piesa cand tot ce se cumpara pe firma se cumpara cu factura.
Asta inseamna ca orice intra in firma este evidentiat.

| Raxi a răspuns:

Pai daca stii sa repari bine,adica perfect si o sa ai piese bune o sa ai destui clienti, de ex: si eu ma pricep sa repar biciclete, foarte bine, si am un atelier la parter si cateodata cand imi repar bicicleta vin si alti oameni sa le repar biclele, bineinteles contracost