| Anastasia13349 a întrebat:

Vreau sa invat la psihologie, dar nu sunt sigura.Cum traiesti din studii de pihologi? Ce salarii in mediu?

2 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Fa ce-ti place, si eu vreau sa ma fac psiholog. Castigi destul de mult, gandeste-te ca suntem in 2017 unde rata de depresie este foarte ridicata!

| Takishima a răspuns:

Sa nu te faci psiholog doar de dragul unui salar. Trebuie sa ibrelegi natura umana. Nu ai ajuti niciodata oamenii, poate doar sa le dai simple teste de aptitudine. Inafara de intelegere trebuie sa ai pacienta sa asculti nevoile unei persoane. Poate poti subestima sau supraestima o persoana. Trebuie sa le pui intrebarea corecta caci poate nu stiu sa isi exprime concis problemele si ceea ce simt ei. Trebuie sa vezi omul in context si omul ca persoana : un punct pe o tabla sau o gaura in perete. Iti trebuie multa perspectiva. Daca iti creaza curiozitate un anumit obiectiv sa incerci de la sine sa il descoperi atunci aceea e chemarea ta. Daca e pentru bani la un momentdat intra rutina. Te plictisesti. Incearca sa nu alegi ceva pentru bani. Poate cineva acolo chiar are nevoie de ajutor serios. Daca e vorba de bani si vrei sa fi independent sunt alte obiective sau cai.