| anonim_4396 a întrebat:

Mai este Italia o destinație pentru emigrat?
Nu mă aștept la salarii de EU de nord da' cre'că e mai simplu să trăiești neavând studii superioare și ai o mai mare calitate a vieții.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, este.

| laSoledad a răspuns:

"cre'că e mai simplu să trăiești neavând studii superioare și ai o mai mare calitate a vieții"

Ceva din afirmatia ta nu face sens. Adica cum? Cei care au facut studii superioare sunt lipsiti de calitati?! Si cei care nu au studii superioare, "au o mare calitate a vietii"?! Nu prea are sens ce-ai zis.

"sarac, dar cinstit" sau "bogat si corupt" sunt doar vorbe-n vant. Sunt generalizari. Nu inseamna ca daca traiesti simplu, esti neaparat vreun intelept, la fel cum nu inseamna ca daca esti bogat si cu studii superioare, inseamna ca neaparat esti corupt si lipsit de calitati.

Nu mai generalizati atat.

| anonim_4396 explică (pentru laSoledad):

Voiam să zic că, cu siguranță trăiești în vest mai bine cu un salariu minim din țara respectivă decât cu salariul minim din Romania, în Romania.
Nimic filozific!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Decat sa ramai in romanica mai bine pleci in Italia. Oriunde e mai bine decat in romanica. O viata avem.

| ViruseZ a răspuns:

Cu toata nebunia asta, nu mai emigreaza nimeni! Toti au frica de Covid 19, dar in acelasi timp se inghesuiesc la mare.