| lacra_8033 a întrebat:

ma numesc Carmen si as dori sa-mi raspundeti daca am absolvit FAcultatea de Psihologie si lucrez la un ziar local de 10 ani, iar in mas-media am o vechime de 13 ani, pot beneficia de salariul conform studiilor superioare? Ce trebuie sa fac? Vreau sa stiu daca angajatorul este obligat sau nu sa ma incadreze la grila de salarii pentru. studii superioare si functia de reporter trebuie sa fie remunerata pentru. studii superioare

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Poti beneficia din momentul in care ai terminat facultatea. Trebuia sa aduci copii legalizate dupa actele de absolvire a facultatii. Daca patronul refuza il poti da in judecata si pe timpul cat esti angajata esti scutita de taxa de timbru si taxa judiciara. Dupa ceea asteapta-te la represalii din partea patronului. laughing

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In firmele private salariul se negociaza intre angajat si patron. Pentru a fi reporter nu sunt necesare studii superioare si, oricum, nu acelea de psihologie, eventual acelea de jurnalistica. Daca pentru functia respectiva, in statul de functii (daca o fi avand asa ceva) sunt prevazute studii superioare(fara precizarea in ce specialitate) atunci ai dreptul sa fii platita la nivel de studii superioare. Daca sunt prevazute doar studii medii atunci nu ai dreptul. Incearca sa-ti negociezi un salariu la nivelul studiilor. Succes si numai bine!