| CARMENCITA a întrebat:

Vreau sa ma angajez vanzatoare la un magazin de imbracaminte sau cosmetice, parfumuri dar desi am lucrat nu am carte de munca, dar am experienta in vanzari si mi-ar place.Am intrebat la o firma care face cursuri de vanzator si au zis ca mai bine gasesc unde sa lucrez si apoi fac cursul, dar cei care angajeaza vor sa fi calificat.Am lucrat agent imobiliar, am vandut cosmetice, am fost secretara si am avut grija de copii ceea ce inseamna o mare responsabilitate.Intrebarea e cum imi gasesc un job ca vanzatoare daca nu am carte de munca ca unde am lucrat au fost zgarciti sa-mi faca desi le-am adus bani firmei? Imi pot deschide singura cartea de munca sau cum? Eu sunt serioasa.Sincer nu mi-am dorit pana acum cativa ani carte de munca ca am dat peste fel si fel de firme neserioase.Sunt din Bucuresti.

3 răspunsuri:
| anutza a răspuns:

Incearca pe e-jobs si pe bestjobs
poti incerca si la Oriflame te pot inscrie eu sunt lider e-mail ln_anamaria@yahoo.com iti pot trimite si o prezentare daca imi dai un e-mail

| MariaIoana a răspuns:

Banuiesc ca da, poti sa iti platesti tu cartea de munca. Cred ca trebuie sa te duci la fortele de munca si te interesezi acolo.Nu e mare lucru...
Sunt si magazine care te iau si fara carte de munca, mai nou...nici nu tare se mai practica asa ceva.Ci se semneaza un contract pe o perioada limitata/nelimitata de timp.

| roxanaciliac a răspuns:

Buna, Carmencita. Daca inca iti mai cauti un loc de munca de vanzatoare, te rog sa-mi scrii pe adresa roxanaciliac@yahoo.com. Multumesc.